Naukowcy wydrukowali mini serca w 3D. Szykuje się przełom w transplantologii
Na całym świecie istnieje deficyt narządów do przeszczepów. Listy oczekujących na zabiegi stale wzbogacają się o nowe osoby, a jego terminy odwlekają się w czasie. Rozwiązaniem problemu może być nowa technologia – drukowania narządów w 3D.
11.09.2019 | aktual.: 11.09.2019 12:26
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Firma Biolife4D z siedzibą w Chicago twierdzi, że z powodzeniem wydrukowała w technologii 3D miniaturowe ludzkie serca. Jest to wynik wieloletnich prac i zbieranych doświadczeń. Ostateczny cel badaczy stanowi jednak tworzenie pełnowymiarowych serc, które będzie można przeszczepić żywym organizmom.
Do druku mini serc Biolife4D wykorzystała specjalny bio tusz, który stanowi zastrzeżoną i unikalną technologię. Został zaprojektowany od podstaw, ponieważ konieczne było odtworzenie rzeczywistych ludzkich biomateriałów. Firma opisuje tusz jako "podobny pod względem właściwości do żelatyny".
Serca były drukowane podobnie jak inne małe obiekty 3D – warstwa po warstwie. W tym celu wykorzystano przeciętnej klasy drukarkę. Badacze wykorzystali jednak dodatkowe drukowane "rusztowanie", które otaczało serce i miało wspierać jego integralność.
Po wydrukowaniu serca zostały przeniesione do bioreaktora. Jest to urządzenie imitujące warunki panujące w ludzkim ciele i wspierające proces łączenia się komórek w tkance.
Serca 3D w transplantologii
Firma Biolife4D nie jest pionierem w drukowaniu mini serc. W kwietniu 2019 rok naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie informowali o "pierwszym na świecie" sercu wydrukowanym w technologii 3D, które wykorzystywało własne komórki pacjenta.
To, co wyróżnia mini serca według Biolife4D to jego funkcjonalność. Organ posiada cztery główne komory i inne struktury np. zawory, które znajdują się w ludzkim sercu.
Pomimo znacznych postępów w pracach nad mini sercami 3D minie sporo czasu, zanim będą gotowe do przeszczepów. Póki co badacze starają się przekształcić je w narządy do testowania kardiotoksyczności, czyli tego, w jaki sposób leki uszkadzają serce.
Źródło: Futurism