Trwa ładowanie...
d80r3a4

Naukowcy stworzyli sztuczne serce w drukarce 3D. Składa się z komórek pacjenta

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie dokonali przełomu. Stworzyli pierwsze w historii sztuczne serce wydrukowane w technologii 3D. Wykorzystali komórki pacjenta do imitacji prawdziwego organu, zachowującego środowisko organiczne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Druk 3D pozwoli na tworzenie organów dostosowanych do pacjentów
Druk 3D pozwoli na tworzenie organów dostosowanych do pacjentów (Advanced Science)
d80r3a4

15 kwietnia w serwisie Advanced Science opublikowano artykuł opisujący ogromne dokonanie naukowców z Izraela. Do tej pory, lekarze zajmujący się medycyną regeneracyjną zdołali wydrukować tylko sztuczne serce, ale bez tkanek, bez naczyń krwionośnych.

"To pierwszy raz, gdy ktokolwiek z powodzeniem zaprojektował i wydrukował całe serce pełne komórek, naczyń krwionośnych, i komór" - mówi prof. Tal Dvir, który kierował zespołem badawczym.

Choroby serca są jedną z najczęstszych przyczyn śmierci ludzi w Europie i Stanach Zjednoczonych. Obecnie przeszczep jest jedynym dostępnym sposobem leczenia pacjentów z niewydolnością serca. Do tego potrzebni są jednak dawcy.

d80r3a4

Wideo: Produkcja żywności a zużycie wody

To coś więcej, niż sztuczny organ. "To serce powstaje z ludzkich komórek i specyficznej dla pacjenta materii biologicznej. W tym przypadku wykorzystaliśmy specjalny 'biologiczny atrament', stworzony z różnych cukrów i białek. Można go wykorzystać do drukowania w 3D złożonych modeli tkanek" - mówił prof Dvir.

Żeby stworzyć serce składające się z komórek pacjenta, naukowcy najpierw pobrali biopsję tkanki tłuszczowej. Wytworzone sztuczne komórki wymieszano z hydrożelem. To pozwoliło stworzyć specyficzne dla pacjenta środowisko, współgrające z układem odpornościowym i naczyniami krwionośnymi.

d80r3a4

Zdaniem prof. Dvira zastosowanie "rodzimych" materiałów specyficznych dla pacjenta ma kluczowe znaczenie dla skutecznego projektowania tkanek i narządów.

Następnym etapem, po stworzeniu sztucznego serca, będzie oczywiście rozwój projektu. Naukowcy planują tworzyć kolejne egzemplarze i uczyć ich zachowywania się jak prawdziwe serca. Potem nadejdzie czas na wszczepienie drukowanego organu. Na początku naukowcy planują dokonać testu na zwierzętach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d80r3a4

Podziel się opinią

Share

d80r3a4

d80r3a4
Więcej tematów