Naukowcy stworzyli sztuczne serce w drukarce 3D. Składa się z komórek pacjenta

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie dokonali przełomu. Stworzyli pierwsze w historii sztuczne serce wydrukowane w technologii 3D. Wykorzystali komórki pacjenta do imitacji prawdziwego organu, zachowującego środowisko organiczne.

Naukowcy stworzyli sztuczne serce w drukarce 3D. Składa się z komórek pacjenta
Źródło zdjęć: © Advanced Science
Arkadiusz Stando

15 kwietnia w serwisie Advanced Science opublikowano artykuł opisujący ogromne dokonanie naukowców z Izraela. Do tej pory, lekarze zajmujący się medycyną regeneracyjną zdołali wydrukować tylko sztuczne serce, ale bez tkanek, bez naczyń krwionośnych.

"To pierwszy raz, gdy ktokolwiek z powodzeniem zaprojektował i wydrukował całe serce pełne komórek, naczyń krwionośnych, i komór" - mówi prof. Tal Dvir, który kierował zespołem badawczym.

Choroby serca są jedną z najczęstszych przyczyn śmierci ludzi w Europie i Stanach Zjednoczonych. Obecnie przeszczep jest jedynym dostępnym sposobem leczenia pacjentów z niewydolnością serca. Do tego potrzebni są jednak dawcy.

To coś więcej, niż sztuczny organ. "To serce powstaje z ludzkich komórek i specyficznej dla pacjenta materii biologicznej. W tym przypadku wykorzystaliśmy specjalny 'biologiczny atrament', stworzony z różnych cukrów i białek. Można go wykorzystać do drukowania w 3D złożonych modeli tkanek" - mówił prof Dvir.

Żeby stworzyć serce składające się z komórek pacjenta, naukowcy najpierw pobrali biopsję tkanki tłuszczowej. Wytworzone sztuczne komórki wymieszano z hydrożelem. To pozwoliło stworzyć specyficzne dla pacjenta środowisko, współgrające z układem odpornościowym i naczyniami krwionośnymi.

Zdaniem prof. Dvira zastosowanie "rodzimych" materiałów specyficznych dla pacjenta ma kluczowe znaczenie dla skutecznego projektowania tkanek i narządów.

Następnym etapem, po stworzeniu sztucznego serca, będzie oczywiście rozwój projektu. Naukowcy planują tworzyć kolejne egzemplarze i uczyć ich zachowywania się jak prawdziwe serca. Potem nadejdzie czas na wszczepienie drukowanego organu. Na początku naukowcy planują dokonać testu na zwierzętach.

druk 3dnaukamedycyna
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)