Naukowcy twierdzą, że aspiryna może chronić płuca przed zanieczyszczeniami powietrza

Naukowcy twierdzą, że aspiryna może chronić płuca przed zanieczyszczeniami powietrza

Naukowcy twierdzą, że aspiryna może chronić płuca przed zanieczyszczeniami powietrza
Źródło zdjęć: © 123RF
06.10.2019 20:36, aktualizacja: 07.10.2019 09:49

Najnowsza badania odkryły nowe właściwości aspiryny. Ten słynny lek ma być nie tylko w stanie wyleczyć nas z bólu głowy, ale także ochronić nasze płuca przed zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu.

Autorzy nowego odkrycia, którego wyniki opublikowano w American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine przeanalizowali dane zebrane z badania grupy ponad 2 tys. seniorów – średni wiek badanych wynosił 73 lata.

Naukowcy sprawdzili związek między wynikami testów zdrowotnych, deklaracją stosowania przez badanych mężczyzn leków z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne, należy do nich aspiryna) i stanem powietrza zgłoszonym w miesiącu poprzedzającym badanie. Brano też pod uwagę czynniki takie, jak stan zdrowia oraz ewentualne palenie papierosów.

NLPZ może chronić płuca

Okazało się, że stosowanie leków z grupy NLPZ prawie o połowę zmniejsza wpływ zanieczyszczeń powietrza na płuca. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to jeszcze dowód, ponieważ badania nie są wystarczająco złożone.

Jednym z ich głównych ograniczeń jest to, że wiedza o stosowaniu leków NLPZ przez badanych pacjentów, opierała się tylko na tym, czy pamiętali, że brali tego rodzaju leki w danym okresie. Nie była wzięta pod uwagę dawka ani czas używania leku.

Źródło: Gizmodo.com

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)