Naukowcy stworzyli wyjątkowy komputer. Składa się z ludzkich komórek
Komputer kojarzy nam się z elektronicznym urządzeniem, przetwarzającym niewyobrażalne ilości danych. Ale takie myślenie może być błędne. Według etymologii słowa "komputer", pochodzącego z połowy XVII wieku, oznacza "ten, który liczy". I nie ma tam ani słowa o elektronice.
Przewrotnie, spoglądając w przeszłość elektroniki, zaglądamy w jej przyszłość. Zespół naukowców z ETH Zurich oraz Uniwersytetu w Bazylei robi postępy w konstruowaniu biokomputerów. Są to, jak łatwo się domyślić, komputer wykonane z żywych komórek.
Korzystając z dziewięciu różnych populacji komórek, zespół biologów syntetycznych sprawił, że zachowywały się jak prosty obwód elektroniczny. Naukowcy wykorzystali działanie systemów cyfrowych na materii organicznej, co wydaje się być niesamowitym osiągnięciem.
Chociaż osiągnęli coś niebywałego, to nie jest to pierwszy przykład biokomputera, jednak ten jest zdecydowanie bardziej zaawansowany. Wcześniej udało się wykorzystać DNA do stworzenia pracujących tranzystorów czy komórki meduzy do stworzenia bio-pikselowego wyświetlacza. Jednak daleko im do pracy komputera korzystającego z bramek logicznych.
Nasze mózgi działają w o wiele bardziej zaawansowany i skomplikowany sposób, niż komputery. A jednak są stworzone z materii organicznej. Więc idąc tą logiką, nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że przyszłość elektroniki może być związana z systemami pochodzącymi z żywych komórek.
W ramach projektu opracowano specjalne programy genetyczne, dla każdego indywidualnego typu ludzkiej komórki, zaangażowanej w pracę biokomputera. Do tej pory, udało się zdobyć komórki zdolne zaledwie do wykonywania podstawowych obliczeń, takich jak dodawanie czy odejmowanie.
Komórkom nie pozwolono na reagowanie na szeroki wachlarz sygnałów biochemicznych, na które normalnie reagują. Zamiast tego, zezwolono im wykonywać rekcję na tylko jeden określony przez instrukcję obliczeniową. Dzięki temu, biokomputer był w stanie wykonać obliczenia. Oznacza to też, że biokomputer jest w stanie wykonywać bardziej szczegółowe i wymagające zadania. Przestawiając komórki, można przeprowadzać różne obliczenia.