Naukowcy ostrzegają przed poważnym wyzwaniem. Zagrożone są ekosystemy oceaniczne
Eksperci biją na alarm. Jeśli nic się nie zmieni i dalej pozwolimy na degradację oceanów, a tym samym ich ekosystemów, dojdzie do załamania globalnego łańcucha pokarmowego. Zabraknie żywności dla około 3 miliardów ludzi.
23.06.2021 18:42
Badanie, które ukazało się na łamach SSRN (Social Science Research Network) pokazuje jak ważne dla ludzkości jest dbanie o ochronę oceanów. Eksperci współpracujący z Uniwersytetem w Edynburgu argumentują, że nawet niewielki wzrost kwasowości ich wód może doprowadzić do poważnych zmian ekosystemów, co będzie miało globalne konsekwencje.
Zagrożone ekosystemy oceaniczne
Rośliny i zwierzęta planktonowe stanowiące podstawę morskiego łańcucha pokarmowego, umożliwiają życie na Ziemi. Bez nich w naszej atmosferze znajdowałyby się toksyczne ilości dwutlenku węgla, nie byłoby tlenu, a w oceanach nie znaleźlibyśmy ryb i innych stworzeń. Niestety w ciągu ostatnich 70 lat utraciliśmy ponad 50 proc. życia morskiego na całym świecie, a ten proces dalej postępuje w tempie około 1 proc. w skali roku. Jak zaznaczają eksperci, atmosferyczny dwutlenek węgla powoduje zakwaszenie oceanów, a utrata roślin i zwierząt morskich tylko przyspiesza ten proces.
Wzrost kwasowości oceanów zagraża globalnemu łańcuchowi pokarmowemu. Jeśli dojdzie do jego załamania, ludzkość stanie w obliczu wielu wyzwań. Jednym z nich jest brak żywności, co według ekspertów może doprowadzić nawet do naszej całkowitej zagłady w zaledwie kilku dekad. Dlaczego tak się stanie? Niewielki wzrost kwasowości spowodowany przez dwutlenek węgla rozpuszcza kalcyt magnezowy i aragonit, formy węglanu wapnia, z których składa się 50 proc. wszystkich organizmów morskich, w tym plankton i rafy koralowe.
Jak zakładają eksperci, w ciągu następnych 25 lat pH oceanów będzie nadal spadać z poziomu 8,04 do 7,95, a około 80-90 proc. całego życia morskiego zniknie. Ich wizje są bardzo pesymistyczne, jednak część niezależnych naukowców zaznacza, że należy je traktować z przymrużeniem oka. Zgadzają się jednak z tym, że konieczna jest intensyfikacja działań na rzecz ochrony oceanów, które bez wątpienia cierpią z powodu postępujących zmian klimatycznych.