Naukowcy ostrzegają – kiedyś spłoną nawet lasy znajdujące się na mokrych i wilgotnych obszarach

Naukowcy ostrzegają – kiedyś spłoną nawet lasy znajdujące się na mokrych i wilgotnych obszarach

Groźne pożary
Groźne pożary
Źródło zdjęć: © YouTube.com
Karolina Modzelewska
01.10.2020 17:29, aktualizacja: 01.03.2022 14:03

Dziesiątki milionów lat temu temperatura na naszej planecie wzrosła do tego stopnia, że pożary lasów pustoszyły cały glob. Dotyczyły również bardziej wilgotnych obszarów, które zazwyczaj są mniej podatne na ogień.

W ciągu tych 100 000 lat nawet mokre i wilgotne regiony płonęły, a w konsekwencji planeta straciła od 30 do 40 proc. lasów, jak wynika z badań opublikowanych we wtorek w czasopiśmie " Nature Geoscience". Teraz scenariusz może się powtórzyć, ze względu na zachodzące zmiany klimatu.

Pożary są poważnym zagrożeniem dla naszej planety

Organiczne ścieki z nawozów gromadzą się w oceanach i rzekach, co prowadzi do szkodliwego wykwitu glonów i nagromadzenia węgla. Tymczasem gazy cieplarniane uwalniane ze spalania paliw kopalnych ogrzewają planetę. Zachodzące zmiany odzwierciedlają warunki sprzed 90 mln lat, co sugerują badania naukowców z University of Colorado Boulder.

Zdaniem głównego autora badania wprowadzenie dwutlenku węgla do atmosfery, a także ścieków do oceanów i rzek to nie tylko potencjalnie wyższe temperatury, ale także zmiany w zakresie biogeochemii lub ekologii planety. Przykładem jest właśnie sposób, w jak lasy reagują na ogień.

Obecnie można mówić o rekordowym sezonie pożarów, ale wciąż większość z nich występuje na obszarach stosunkowo suchych. Jeśli jednak zmiany klimatyczne nie zostaną spowolnione i odwrócone, ludzkość może wkrótce obrać katastrofalny kurs, gdzie obszar naszej planety trawiony przez ogień będzie się stale zwiększał.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)