Naukowcy opracowują test moczu, który wykryje raka jelita grubego

Naukowcy opracowują test moczu, który wykryje raka jelita grubego

Naukowcy opracowują test moczu, który wykryje raka jelita grubego
Źródło zdjęć: © 123RF
04.09.2019 14:30

Inżynierowie z Instytutu Technologii w Massachusetts i Imperial College w Londynie opracowują test moczu, który zmienia kolor w przypadku obecności nowotworu jelita grubego w organizmie. Test był na razie testowany na myszach. Wyniki są obiecujące.

Narzędzia wykrywające raka we wczesnych stadiach mogą zwiększyć szanse na wyleczenie pacjentów. Jednak przeprowadzenie badań przesiewowych często wymaga drogiego sprzętu, którego może brakować na obszarach wiejskich i w niewielkich miastach.

Badacze odpowiadając na te wzywania, postanowili skonstruować dużo tańszy i prostszy sposób diagnostyki.

Zmiana koloru

Naukowcy swoje badania rozpoczęli od eksperymentu – wstrzyknęli zdrowym i cierpiącym na nowotwór myszom specjalnie nanoczujniki, które miały rozłożyć się pod wpływem enzymów wydzielanych przez guzy.

Kiedy zwierzęta oddały mocz, badacze odkryli, że ten wydalony przez myszy z guzami, zmienił kolor na niebieski. Mocz zdrowych myszy nadal miał żółtą barwę.

- Wykorzystując tę reakcję chemiczną, test będzie można przeprowadzić bez potrzeby stosowania drogich i trudnych w użyciu instrumentów laboratoryjnych – stwierdziła profesor Molly Stevens z Imperial Collage.

Nanoczujniki, których użyli w badaniu naukowcy, zawierały ultra-małe złote nanoklastry (AuNC) połączone z nośnikiem białkowym – neutrawidyną.

Podczas czterotygodniowej obserwacji po wstrzyknięciu czujników, myszy nie wykazywały żadnych oznak skutków ubocznych. Nic nie wskazuje, że jakiekolwiek pozostałości tej substancji nadal znajdowały się w ciałach myszy.

Zespół badaczy będzie teraz pracować nad zwiększeniem dokładności czujników, testując je na większej liczbie zwierząt.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)