Naukowcy opracowują test moczu, który wykryje raka jelita grubego
Inżynierowie z Instytutu Technologii w Massachusetts i Imperial College w Londynie opracowują test moczu, który zmienia kolor w przypadku obecności nowotworu jelita grubego w organizmie. Test był na razie testowany na myszach. Wyniki są obiecujące.
04.09.2019 14:30
Narzędzia wykrywające raka we wczesnych stadiach mogą zwiększyć szanse na wyleczenie pacjentów. Jednak przeprowadzenie badań przesiewowych często wymaga drogiego sprzętu, którego może brakować na obszarach wiejskich i w niewielkich miastach.
Badacze odpowiadając na te wzywania, postanowili skonstruować dużo tańszy i prostszy sposób diagnostyki.
Zmiana koloru
Naukowcy swoje badania rozpoczęli od eksperymentu – wstrzyknęli zdrowym i cierpiącym na nowotwór myszom specjalnie nanoczujniki, które miały rozłożyć się pod wpływem enzymów wydzielanych przez guzy.
Kiedy zwierzęta oddały mocz, badacze odkryli, że ten wydalony przez myszy z guzami, zmienił kolor na niebieski. Mocz zdrowych myszy nadal miał żółtą barwę.
- Wykorzystując tę reakcję chemiczną, test będzie można przeprowadzić bez potrzeby stosowania drogich i trudnych w użyciu instrumentów laboratoryjnych – stwierdziła profesor Molly Stevens z Imperial Collage.
Nanoczujniki, których użyli w badaniu naukowcy, zawierały ultra-małe złote nanoklastry (AuNC) połączone z nośnikiem białkowym – neutrawidyną.
Podczas czterotygodniowej obserwacji po wstrzyknięciu czujników, myszy nie wykazywały żadnych oznak skutków ubocznych. Nic nie wskazuje, że jakiekolwiek pozostałości tej substancji nadal znajdowały się w ciałach myszy.
Zespół badaczy będzie teraz pracować nad zwiększeniem dokładności czujników, testując je na większej liczbie zwierząt.