Naukowcy mogą wpływać na komórki mózgowe przez smartfona

Naukowcy mogą wpływać na komórki mózgowe przez smartfona
Źródło zdjęć: © Korea Advanced Institute of Science and Technology
Bolesław Breczko

06.08.2019 16:41, aktual.: 06.08.2019 20:51

Koreańscy i amerykańscy naukowcy opracowali implant mózgu, który jest kontrolowany przez Bluetooth i smartfona. Implant pozwala m.in. bezpośrednio dostarczać do mózgu związki chemiczne.

Urządzenie ma pomóc w leczeniu chorób neurologicznych takich jak choroba Parkinsona, Alzheimera, depresja, uzależnienia, a także w leczeniu bólu.

Implant - urządzenie z wymiennymi pojemnikami, w których znajdują się związki chemiczne - może wyselekcjonować konkretne neurony używając światła.

- Bezprzewodowy implant pozwala na stałe stymulowanie neuronów poprzez światło i związki chemiczne. Coś takiego wcześniej nie było możliwe - powiedział Raza Qazi, lider zespołu badawczego z Koreańskiego Instytutu Zaawansowanych Technologii i Nauki oraz Uniwersytetu Boulder w Kolorado.

Qazi powiedział też, że nowa technologia jest bez porównania lepsze od dotychczasowych metod. Neurolodzy musieli używać metalowych rurek i światłowodów chcąc dokonać tego samego, co dzięki nowemu wynalazkowi można zrobić bezprzewodowo.

Zastosowanie wymiennych pojemników na związki chemiczne umożliwi lekarzom badanie konkretnych neuronów przez okres nawet kilku miesięcy. Stosowanie fizycznych metod dostarczania związków chemicznych uniemożliwiało tak długie badania.

Urządzenie zostało przetestowane na myszach. Użyto mikroskopijnych rurek (cieńszych od ludzkiego włosa) i diod LED mniejszych niż ziarno ryżu. Całość jest natomiast obsługiwana przez aplikację na smartfonie. Badania, które będą możliwe dzięki implantowi mają pomóc w walce z licznymi chorobami neurologicznymi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)