Naukowcy mają nowy dowód. To zwierzę jest inteligentne
08.02.2020 09:50
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Angielscy naukowcy badający zachowanie mątw odkryli, że jeśli wiedzą, że będą miały dostęp do dużej ilości ulubionego pożywienia - krewetek, to nie będą objadały się krabami. Ma to wskazywać na rozwinięty mózg tych stawonogów.
W celu poznania możliwości planowania i przewidywania mątw, badacze z Uniwersytetu Cambridge karmili je w różny sposób. Przeprowadzili dwa eksperymenty. W pierwszym głowonogi były karmione dwa razy dziennie: rano krabami, a wieczorem krewetkami. W drugim również były dwa posiłki: kraby i losowo kraby lub krewetki.
W pierwszym eksperymencie mątwy nauczyły się, że "na kolację" są krewetki i zjadały mniejszą ilość krabów. W drugim eksperymencie stawonogi nie wiedząc czy dostaną swój ulubiony pokarm jadły zdecydowanie więcej krabów.
Skąd badacze wiedzieli, że mątwy preferują krewetki? Na początku przeprowadzili jeszcze inny eksperyment. Pięć razy w ciągu dnia głowonogi dostawały do wyboru krewetki i kraby umieszczone w takiej samej odległości. Pożywienie, które zostało wybrane jako pierwsze zostało przez naukowców uznane za preferowane. Po pięciu dniach eksperymentu wszystkie osobniki wykazały preferencje krewetek.
Zobacz także
Dodatkowo mątwy wykazały się też umiejętnością szybkiej adaptacji. Gdy schematy karmienia zmieniały się, głowonogi szybko zmieniały swoje jedzeniowe zwyczaje - zostawiając miejsce na krewetki lub nie.
Źródło: Biology Letters