Naukowcom udało się porozumieć z wielorybem. Chodzi im o kosmitów

Instytut SETI poinformował, że udało się skomunikować z inteligencją niebędącą człowiekiem. Konwersacja była zrozumiała dla obydwu stron, ale nie był to kontakt z kosmitami. Badacze na rozmówcę wybrali sobie wieloryba z gatunku humbaków.

Chcą porozumieć się z kosmitami. Zaczęli od wielorybów
Chcą porozumieć się z kosmitami. Zaczęli od wielorybów
Źródło zdjęć: © NOAA, SETI | Jodi Frediani

Niecodzienna konwersacja miała miejsce na morzu i wymagała podwodnego głośnika. Za jego pośrednictwem naukowcy zwrócili uwagę humbaka o imieniu Twain. Odpowiedział on na sygnał powitalny i kontynuował wymianę zdań przez dłuższy czas.

"Rozmowa" z wielorybem

Według badaczy jest to ewidentny sygnał porozumienia. Twain przez 20 minut odpowiadał na każde odtworzenie wezwania, a jego zachowanie nie było przypadkowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Każdy nadany sygnał sprawiał, że wieloryb wykonywał okrążenie wokół łodzi. Zmiana odstępu czasowego w nadawaniu komunikatu potwierdzała, że jest on dla niego istotny. Twain bezbłędnie dopasowywał swoje zachowanie do nowego rytmu nadawania.

"Wierzymy, że jest to pierwsza tak komunikatywna wymiana zdań między ludźmi a humbakami w "języku" humbaków"

Brenda McCowan, główna autorka badańUniwersytet Kalifornijski w Davies

Wieloryb w roli kosmity

Zespół naukowców bada systemy komunikacji humbaków nie bez przyczyny. Celem jest opracowanie technik przetwarzania sygnałów pozaziemskich i poszukiwania wśród nich oznak inteligentnego życia. Jej istnienie nie jest jednak pewne i naukowcy muszą wykorzystywać zastępczy obiekt badawczy.

Stąd pomysł na próbę kontaktu z wielorybem z gatunku humbaków. Zamieszkują one Ziemię i chociaż nieszczególnie przypominają ludzi, to nie brakuje im cech, które uznawane są za przejaw inteligencji.

"Humbaki są niezwykle inteligentne, mają złożone systemy społeczne, tworzą narzędzia – sieci z bąbelków do łapania ryb – i szeroko komunikują się zarówno za pomocą pieśni, jak i rozmów towarzyskich"

dr Fred Sharpe, współautor badańAlaska Whale Foundation

Naukowcy są też świadomi poważnych ograniczeń swoich testów. Nie jest bowiem pewne, czy zachowanie humbaka nie było tylko przejawem zainteresowania otoczeniem. Fakt, że reagował, nie znaczy, że coś komunikował.

W przypadku inteligencji pozaziemskiej może być bowiem podobnie. Komunikacja z istotami pozaziemskimi będzie możliwa, jeśli będą one zainteresowane nawiązaniem kontaktu, a człowiek będzie dla nich potencjalnym partnerem do dyskusji.

Katarzyna Rutkowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

naukawielorybybiologia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)