Następca Concorde’a nadlatuje - z Nowego Jorku do Londynu w mniej niż cztery godziny!

Następca Concorde’a nadlatuje - z Nowego Jorku do Londynu w mniej niż cztery godziny! 16.11.2016 10:40
Następca Concorde’a nadlatuje - z Nowego Jorku do Londynu w mniej niż cztery godziny!
Źródło zdjęć: © Bloom Technology/WP

Regularne loty ponaddźwiękowego samolotu miałyby rozpocząć się w 2023 roku. Następca Concorde’a w znaczący sposób skróci czas podróży. Co z biletami?

Prototyp już jest - informuje portal fly4free.pl. Za modelem o nazwie XB-1 stoi firma Bloom Technology, w którą zainwestował brytyjski miliarder Richard Branson. Plany zakładają, że XB-1 zabierze na pokład od 45 do 55 pasażerów. Regularne loty mają rozpocząć się w 2023 roku, ale sam ponaddźwiękowy samolot, w wersji pozwalającej zabierać ludzi, ukończony zostanie już w 2020. Na przyszły rok zaplanowano testy.

Samolot szybszy niż Concorde

Maksymalna prędkość XB-1 ma wynosić do 2335 kilometrów na godzinę. Concorde rozpędzał się do 2270 kilometrów na godzinę, natomiast jego prędkość przelotowa wynosiła ok. 2150 kilometrów na godzinę. XB-1 będzie szybszy, a przy tym bardziej ekonomiczny - zakłada się, że będzie spalał o 30 procent mniej paliwa niż Concorde.

Szybka podróż - z Nowego Jorku do Londynu w trzy i pół godziny

Podróż na trasie Nowy Jork - Londyn ma zająć nawet tylko 3 godziny i 15 minut. Dziś pasażerowie lecą około 7 godzin. Planuje się, że XB-1 kursować będzie też na trasie Los Angeles - Sydney, pokonując ją w niecałe 7 godzin. Obecnie taka wyprawa zajmuje 15 godzin.

Ponaddźwiękowy samolot dla biznesmenów

XB-1 powstaje z myślą o bogatszych pasażerach. Bilet relacji Nowy Jork - Londyn kosztować ma dwa i pół tysiąca dolarów, zaś podróż z Australii do Stanów Zjednoczonych ponad trzy tysiące dolarów. Nie jest to nieosiągalna suma, jednak dla przeciętnego pasażera to dość sporo.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Komentarze (0)