Następca Concorde’a nadlatuje - z Nowego Jorku do Londynu w mniej niż cztery godziny!

Strona głównaNastępca Concorde’a nadlatuje - z Nowego Jorku do Londynu w mniej niż cztery godziny!
16.11.2016 10:40
Następca Concorde’a nadlatuje - z Nowego Jorku do Londynu w mniej niż cztery godziny!
Źródło zdjęć: © Bloom Technology/WP

Regularne loty ponaddźwiękowego samolotu miałyby rozpocząć się w 2023 roku. Następca Concorde’a w znaczący sposób skróci czas podróży. Co z biletami?

Prototyp już jest - informuje portal fly4free.pl. Za modelem o nazwie XB-1 stoi firma Bloom Technology, w którą zainwestował brytyjski miliarder Richard Branson. Plany zakładają, że XB-1 zabierze na pokład od 45 do 55 pasażerów. Regularne loty mają rozpocząć się w 2023 roku, ale sam ponaddźwiękowy samolot, w wersji pozwalającej zabierać ludzi, ukończony zostanie już w 2020. Na przyszły rok zaplanowano testy.

Samolot szybszy niż Concorde

Maksymalna prędkość XB-1 ma wynosić do 2335 kilometrów na godzinę. Concorde rozpędzał się do 2270 kilometrów na godzinę, natomiast jego prędkość przelotowa wynosiła ok. 2150 kilometrów na godzinę. XB-1 będzie szybszy, a przy tym bardziej ekonomiczny - zakłada się, że będzie spalał o 30 procent mniej paliwa niż Concorde.

Szybka podróż - z Nowego Jorku do Londynu w trzy i pół godziny

Podróż na trasie Nowy Jork - Londyn ma zająć nawet tylko 3 godziny i 15 minut. Dziś pasażerowie lecą około 7 godzin. Planuje się, że XB-1 kursować będzie też na trasie Los Angeles - Sydney, pokonując ją w niecałe 7 godzin. Obecnie taka wyprawa zajmuje 15 godzin.

Ponaddźwiękowy samolot dla biznesmenów

XB-1 powstaje z myślą o bogatszych pasażerach. Bilet relacji Nowy Jork - Londyn kosztować ma dwa i pół tysiąca dolarów, zaś podróż z Australii do Stanów Zjednoczonych ponad trzy tysiące dolarów. Nie jest to nieosiągalna suma, jednak dla przeciętnego pasażera to dość sporo.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (106)