NASA znów skorzystała z Super Guppy. Samolot zabrał kapsułę Orion do Ohio [Zobacz wideo]

NASA znów skorzystała z Super Guppy. Samolot zabrał kapsułę Orion do Ohio [Zobacz wideo]

NASA znów skorzystała z Super Guppy. Samolot zabrał kapsułę Orion do Ohio [Zobacz wideo]
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
27.11.2019 15:53

NASA po raz kolejny skorzystała ze swojego ogromnego samolotu transportowego. Unikatowy Super Guppy dostarczył do Ohio kapsułę kosmiczną Orion, która zostanie tam poddana m.in. testom termicznym. W przyszłości zabierze astronautów na Księżyc.

Kapsuła Orion w przyszłości ma pomóc amerykańskim astronautom polecieć w kosmos, a docelowo przetransportować ich na Księżyc i Marsa. Pojazd został dostarczony do Ohio w celu przygotowań do pierwszego lotu na rakiecie Space Launch System, który może się odbyć już w przyszłym roku.

Statek kosmiczny Orion zostanie poddany testom termicznym w bazie NASA - Plum Brook Station, w największej komorze próżniowej na świecie. Podczas pierwszej fazy testów kapsuła ma wykazać odporność na ekstremalnie wysokie i niskie temperatury (od 300 do -250 stopni Fahrenheita). Druga cześć to test zakłóceń elektromagnetycznych i kompatybilności.

Kapsuła Orion została przetransportowana z Florydy za pomocą samolotu Super Guppy. Unikatowa konstrukcja wylądowała na lotnisku Mansfield Lahm w niedzielę wieczorem, w towarzystwie 1500 okolicznych mieszkańców, którzy przywitali charakterystyczny pojazd gromkimi brawami. Poniżej można zobaczyć wideo z lądowania.

Super Guppy to amerykański szerokokadłubowy samolot transportowy skonstruowany w latach 60. Maszyna przeznaczona jest do przewożenia dużych ładunków i jest ostatnią tego typu. Pozostałe cztery egzemplarze spoczywają w muzeach w Arizonie oraz Niemczech, Anglii i Francji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)