Trwa ładowanie...
ycipk-29ohhs

NASA i ESA mogą połączyć siły i sprowadzić z Marsa próbki skał

NASA i Europejska Agencja Kosmiczna rozważają połączenie sił, żeby razem wykonać niezwykle skomplikowaną operację, która zakończyć ma się pobraniem próbek marsjańskich skał i sprowadzeniem ich na Ziemię.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Skały z Marsa są pożądanym obiektem badań.
Skały z Marsa są pożądanym obiektem badań. (NASA)
ycipk-29ohhs

To byłoby pierwsze takie osiągnięcie w dziejach ludzkości. Co prawda kawałki marsjańskich skał pojawiały się już na naszej planecie, ale tylko w formie meteorytów. Te jednak nie spełniają oczekiwań badawczych naukowców, ponieważ są zanieczyszczone ze względu na swoje lądowanie na naszej planecie i nie wiadomo z jakiej dokładnie części Marsa pochodzą.

Program opracowany przez NASA i ESA ma polegać na szukaniu przez łazika skał, które mogą zawierać dowody przeszłego życia.

Czytaj też: NASA mówi o pierwszych kosmitach. Naukowcy ostrzegają przed końcem świata

ycipk-29ohhs

NASA na tak, ESA zdecyduje

Pobrane próbki mają być później wystrzelone w przestrzeń kosmiczną, gdzie przechwyci je statek bezzałogowy. Następnie zostaną zrzucone ze spadochronem na pustynie Utah.

NASA zdążyła już wyrazić zgodę na taką misję. Wszystko zależy teraz od władz agencji ESA, które spotkają się w najbliższym czasie w Sewilli w celu zadecydowania czy wyrażą poparcie dla tego pomysłu.

ycipk-29ohhs

Czytaj też: NASA stworzyła pierwszą taką mapę Tytana, tajemniczego księżyca Saturna

Źródło: theguardian.com, innpoland.pl

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-29ohhs

ycipk-29ohhs
ycipk-29ohhs