NASA wysyła astronautów na Księżyc. Znamy koszt misji Artemis

NASA wysyła astronautów na Księżyc. Znamy koszt misji Artemis22.09.2020 11:19
Lądowanie na Księżycu w ramach misji Apollo 11 w 1969 roku
Lądowanie na Księżycu w ramach misji Apollo 11 w 1969 roku
Źródło zdjęć: © Getty Images

Będzie to pierwsza załogowa podróż na Biegun Południowy Księżyca i pierwsza misja na Księżyc z kobietą na pokładzie. NASA zdradziła, jak dużo będzie kosztować ta historyczna misja.

Minęło prawie 50 lat, odkąd ostatni astronauci opuścili Księżyc podczas misji Apollo 17 w 1972 roku. Teraz NASA ma za zadanie realizację programu nie tylko lądowania na Srebrnym Globie, ale także utworzenia placówki w przestrzeni kosmicznej i stworzenia podstaw zarówno dla stałej bazy księżycowej jak i pierwszej załogowej misji na Marsa. 

Szacuje się, że koszt dotrzymania terminu lądowania – 2024 rok – wyniesie 28 mld dolarów. Kongres będzie musiał podpisać zgodę na finansowanie projektu, który został określony przez prezydenta Donalda Trumpa jako wysoko priorytetowy. 

Misja Apollo 13. Oto, co zobaczyli astronauci. Unikalne nagranie NASA

Ambitne cele

W swoim planie NASA przedstawiła kluczowe misje naukowe i technologiczne, a także komercyjne i międzynarodowe partnerstwa, które zapewnią dalsze prowadzenie badań i osiągnięcie ambitnego celu, jakim jest wylądowanie astronautów na Księżycu.

NASA twierdzi, że program Artemis dokonał znacznego postępu w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Pomimo dużych przekroczeń kosztów, gigantyczna rakieta Space Launch System (SLS) przechodzi właśnie końcowe testy naziemne. 

– Wracamy na Księżyc w poszukiwaniu odkryć naukowych, korzyści ekonomicznych i inspiracji dla nowego pokolenia odkrywców. Nasze działania nabierają również rozmachu w kierunku pierwszych ludzkich kroków na Czerwonej Planecie – stwierdził Jim Bridenstine, administrator NASA.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)