NASA wysyła astronautów na Księżyc. Znamy koszt misji Artemis

Lądowanie na Księżycu w ramach misji Apollo 11 w 1969 roku
Lądowanie na Księżycu w ramach misji Apollo 11 w 1969 roku
Źródło zdjęć: © Getty Images

22.09.2020 11:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Będzie to pierwsza załogowa podróż na Biegun Południowy Księżyca i pierwsza misja na Księżyc z kobietą na pokładzie. NASA zdradziła, jak dużo będzie kosztować ta historyczna misja.

Minęło prawie 50 lat, odkąd ostatni astronauci opuścili Księżyc podczas misji Apollo 17 w 1972 roku. Teraz NASA ma za zadanie realizację programu nie tylko lądowania na Srebrnym Globie, ale także utworzenia placówki w przestrzeni kosmicznej i stworzenia podstaw zarówno dla stałej bazy księżycowej jak i pierwszej załogowej misji na Marsa. 

Szacuje się, że koszt dotrzymania terminu lądowania – 2024 rok – wyniesie 28 mld dolarów. Kongres będzie musiał podpisać zgodę na finansowanie projektu, który został określony przez prezydenta Donalda Trumpa jako wysoko priorytetowy. 

Ambitne cele

W swoim planie NASA przedstawiła kluczowe misje naukowe i technologiczne, a także komercyjne i międzynarodowe partnerstwa, które zapewnią dalsze prowadzenie badań i osiągnięcie ambitnego celu, jakim jest wylądowanie astronautów na Księżycu.

NASA twierdzi, że program Artemis dokonał znacznego postępu w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Pomimo dużych przekroczeń kosztów, gigantyczna rakieta Space Launch System (SLS) przechodzi właśnie końcowe testy naziemne. 

– Wracamy na Księżyc w poszukiwaniu odkryć naukowych, korzyści ekonomicznych i inspiracji dla nowego pokolenia odkrywców. Nasze działania nabierają również rozmachu w kierunku pierwszych ludzkich kroków na Czerwonej Planecie – stwierdził Jim Bridenstine, administrator NASA.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (77)