NASA wyśle reaktor jądrowy na Księżyc. Projekt "Kilopower"
Coraz częściej śmiało mówi się o powrocie człowieka na Księżyc. Jest ku temu kilka powodów, a mocarstwa w dziedzinie przemysłu kosmicznego od lat szykują się do tego przedsięwzięcia. Jednym z nich jest NASA, która planuje rozpocząć podbój od budowy reaktora jądrowego.
17.09.2018 | aktual.: 17.09.2018 13:33
Jeszcze w tym roku, na początku grudnia, Chińczycy planują wysłać na Księżyc swój pierwszy łazik. Jest to drugi element misji eksploracji naszego naturalnego satelity. Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna wysłała już satelitę komunikacyjnego w punkt L2. Bez niego nie byłoby możliwości kontaktu z jednostkami i astronautami przebywającymi po "ciemnej stronie" Księżyca.
Agencje kosmiczne i giganci przemysłu snują różne plany wobec podboju Księżyca. Jedną z nich i kluczową w tych staraniach jest oczywiście NASA. Kilka lat temu jej pracownicy zapowiedzieli plan budowy reaktora jądrowego na powierzchni srebrnego globu. Wówczas pojawiły się różne komentarze na temat projektu, w dużej mierze negatywne. Dzisiaj NASA znów przypomina o swoich planach i tłumaczy, po co należy zbudować reaktor jądrowy na Księżycu.
Kilopower jest lekkim, mobilnym reaktorem jądrowym budowanym przez NASA oraz US Department of Energy’s National Nuclear Security Administration (NNSA). Jak zapowiadają inżynierowie agencji kosmicznej, korzystając z uranu-235 Kilopower będzie wytwarzać 10 kilowatów mocy elektrycznej non stop przez co najmniej 10 lat. To ponad dwa razy tyle, ile będzie potrzebne do zasilenia całej placówki na Księżycu czy Marsie.
"Bezpieczne i wydajne źródło energii będzie kluczem do eksploracji Księżyca" - mówi Jim Reuter, zastępca administratora NASA w Space Technology Mission Directorate (STMD) w Waszyngtonie. Projekt "Kilopower" ma być pierwszym i głównym szczebelkiem dla rozwoju człowieka na Księżycu. Zasili zarówno budynki zamieszkałe przez ludzi, jak i roboty pracujące dla cywilizacji księżycowej i marsjańskiej.
Po zaprezentowaniu projektu pojawiło się wiele głosów krytykujących plany NASA. "Nie powinniśmy zaśmiecać kosmosu odpadami jądrowymi". Jednak w praktycznie większości misji kosmicznych wykorzystuje się materiały takie jak pluton-238, jako źródło energii. Użycie reaktora Kilopower daje praktycznie nieograniczone możliwości eksploracji nie tylko powierzchni, ale także kraterów i jaskiń Księżyca.
Co prawda powstawały inne koncepcje, ale wydają się raczej absurdalnie trudne w wykonaniu i zbyt czasochłonne. Jednym z nich jest projekt japońskich inżynierów. Sugerują zbudowanie 11 000 kilometrowego pasa paneli słonecznych przez równik Księżyca. Japońska firma Shimizu sądzi, że w ten sposób można by pobierać nawet pięć razy większą ilość energii słonecznej niż na Ziemi. Przynajmniej połowa tego pasa zawsze byłaby w zasięgu promieni słonecznych, biorąc pod uwagę fakt, że Księżyc nie posiada atmosfery.