NASA wykryła wybuch w kosmosie o energii większej niż wytwarza Słońce w ciągu 10 dni
Naukowcy NASA zaobserwowali rekordowy rozbłysk promieniowania rentgenowskiego. Był on wynikiem potężnej kosmicznej eksplozji, która w ciągu 20 sekund uwolniła tyle samo energii, co Słońce w ciągu 10 dni.
Do tego potężnego wybuchu doszło do niego na powierzchni gwiazdy neutronowej, która wytwarza bardzo silne pola magnetyczne - tzw. pulsara. Tego typu gwiazdy często porównywane są do kosmicznej latarni morskiej, ponieważ regularnie wystrzeliwują silne wiązki promieniowania ze swoich biegunów.
Zjawisko, które zaobserwowali naukowcy nazywane jest rozbłyskiem rentgenowskim typu I i występują w warstwach powierzchniowych gwiazd neutronowych, które gromadzą wodór i/lub hel z gwiazdy towarzyszącej.
Pulsar, o którym mowa w badaniu to SAX J1808.4-3658 (w skrócie J1808). Znajduje się ok. 11 tys. lat świetlnych od Ziemi i może być obserwowany z gwiazdozbiorze Strzelca. Drugim ciałem układu jest brązowy karzeł. J1808 wyróżnia prędkość, z jaką obraca, wykonując 401 obrotów na sekundę.
Zobacz też: Złowieszcze zdjęcie. NASA opublikowała je po 5 latach
- Wybuch ten był wyjątkowy - powiedział w oświadczeniu Peter Bult, główny autor badania NASA. Rozbłysk, który opisuje badanie NASA to najjaśniejszy rozbłysk rentgenowski, jaki kiedykolwiek wykrył teleskop działający od 2013 roku. Doszło do niego 20 sierpnia, a praca astronomów została opublikowana w The Astrophysical Journal Letters.
Poza ogromną ilością energii, jaka została uwolniona podczas eksplozji, naukowców zaciekawił jeszcze jeden fakt. Astronomowie zaobserwowali chwilową przerwę we wzroście jasności promieni rentgenowskich, a następnie promienie znów zaczęły jaśnieć.
Naukowcy przyznają, że nie są jeszcze pewni, co się dokładnie stało, jednak są zdania, że mogło dojść do dwóch oddzielnych eksplozji. Oznaczałoby to, że odkrycie jest jeszcze bardziej niezwykłe niż początkowo zakładano.