NASA wykonała unikalne zdjęcia. Przedstawiają ognistą chmurę [Zobacz zdjęcia]

NASA wykonała unikalne zdjęcia. Przedstawiają ognistą chmurę [Zobacz zdjęcia]
Źródło zdjęć: © NASA | NASA Earth Observatory
Karolina Modzelewska

20.08.2019 15:40, aktual.: 20.08.2019 15:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy z NASA i NOAA przelecieli przez chmurę ognia. Całe zdarzenie uwiecznili na wyjątkowych zdjęciach. Wszystko w celach badawczych.

Ogniste chmury, nazywane pyrocumulonimbus lub cumulonimbus flammagenitus formują się nad obszarem występowania pożarów. Zdaniem naukowców powstają, gdy do atmosfery trafia zbyt dużo ciepła oraz wilgoci.

NASA wykorzystała latające laboratorium do badań

Chmura zauważona przez badaczy z NASA i NOAA pojawiła się nad pożarem na wschodzie stanu Waszyngton. Jego przyczyną było uderzenie pioruna. Eksperci zgodnie uznali, że jest to doskonały moment na przeprowadzenie badań.

Obraz
© NASA | NASA Earth Observatory

W tym celu użyli latającego laboratorium NASA DC-8. Samolot przeleciał przez ognistą chmurę, a jego załoga wykonała niepowtarzalne zdjęcia i wykonała pomiary. Celem badania było poznanie składu dymu oraz jego wpływu na środowisko.

Jeden z pilotów NASA DC-8 - David Peterson, który uczestniczył w całym zdarzeniu, stwierdził: - Widoki były absolutnie oszałamiające. Istnieje bardzo niewiele zdjęć dużych pyrocumulonimbusów, szczególnie zrobionych z powietrza.

Peterson podkreślił, że było to jedno z najbardziej szczegółowych badań tego typu chmur. Jego wyniki pozwolą na zgromadzenie jeszcze większej ilości informacji o pyrocumulonimbusach.

Źródło: ScienceAlert.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)