Trwa ładowanie...
d20kqvo

NASA chce oddać za darmo rakietę Saturn I. Jest jednak haczyk

NASA chce przekazać za darmo rakietę Saturn I, która nigdy nie miała okazji polecieć w kosmos. Agencja nie stawia przy tym żadnych ograniczeń, jednak raczej nieliczni się skuszą.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rakieta Saturn I trafi w ręce tego, kto będzie gotów zapłacić ćwierć miliona za wysyłkę
Rakieta Saturn I trafi w ręce tego, kto będzie gotów zapłacić ćwierć miliona za wysyłkę (flickr.com, Fot: Markus S. Hohenwarter)
d20kqvo

Saturn I to pierwsza ciężka amerykańska rakieta nośna, która dała początek rodzinie rakiet Saturn. Rakiety te brały udział m.in. w misjach Apollo, a Saturn V zabrał pierwszych astronautów na Księżyc. Saturn I powstała, by móc wynosić na orbitę ciężkie ładunki. Została zaprojektowana przez Wernhera von Brauna i Wojskową Agencję Pocisków Balistycznych.

Zobacz też: Misja Apollo 11. Niepublikowane dotąd zdjęcia

Saturn I za darmo, ale koszt przesyłki zniechęca

Poza standardowymi testami, rakieta nie brała udziału w żadnej misji kosmicznej. A teraz może trafić do każdej zainteresowanej organizacji, która jest w stanie zapłacić za przesyłkę rakiety. NASA swoją ofertę kieruje przede wszystkim do szkół, uniwersytetów, muzeów i innych organizacji publicznych, jednak nie stawia przy tym żadnych ograniczeń.

d20kqvo

Jedyny koszt, jaki muszą ponieść osoby zainteresowane własną rakietą Saturn I, to opłata za wysyłkę i obsługę rakiety w wysokości 250 tys. dolarów. To niemała kwota zwłaszcza dla mniejszych organizacji, które mogłyby być zainteresowane zakupem. Dla porównania niektóre elementy wahadłowca można zakupić za ok. 25 dolarów z wliczonym już kosztem przesyłki.

d20kqvo

Podziel się opinią

Share
d20kqvo
d20kqvo
Więcej tematów