NASA szykuje się do wielkiego dnia. Boeing wraca do testów megarakiety SLS
Pandemia COVID-19 uderzyła również w branżę kosmiczną. Przełożono prace między innymi nad rakietą Space Launch System, ale wkrótce NASA do nich powróci. Nareszcie zapowiedziano test silników SLS.
SLS, czyli Space Launch System będzie najpotężniejszą rakietą stworzoną w historii. Obecnie, jej pierwszy lot planuje się na następny rok. Wkrótce jednak zobaczymy pierwszy test napędu, będący elementem ośmiostopniowego procesu kwalifikacyjnego, zwanego "Green Run".
Przed pandemią zdążono ukończyć tylko jeden z etapów testu, a w marcu NASA ogłosiła zawieszenie projektu.
Teraz w rozmowie z serwisem Space.com, Mark Nappi, dyrektor zespołu pracującego nad Green Run w Boeingu, zdradził że już wkrótce zobaczymy więcej. "To bardzo satysfakcjonujące. Po raz pierwszy przeprowadzimy ten test; jest to pierwsza takiego rodzaju rakieta, największa na świecie i najmocniejsza rakieta, jaką kiedykolwiek zbudowano" - opowiadał podekscytowany dyrektor.
Test silnika będzie najtrudniejszym ze wszystkich. Jeśli SLS wytrzyma tę próbę, to powinna zdać także wszystkie inne. A co to oznacza? Że będziemy o krok bliżej do załogowych lotów na Księżyc oraz na Marsa. Właśnie z tą myślą tworzono rakietę SLS. Według aktualnych założeń, test napędu odbędzie się w październiku.
Powrót na Księżyc i lot na Marsa coraz bardziej realne? NASA potwierdza, ale koszty będą ogromne
W związku z programem lotów kosmicznych Artemis (Artemida), NASA planuje w 2024 roku wysłać astronautów na Księżyc. Od prawie 50 lat żaden człowiek nie stąpał po powierzchni Srebrnego Globu. Dlaczego? Ponieważ generuje to ogromne koszty i dotąd po prostu nie było potrzebne.
NASA niedawno opublikowała kosztorys misji Artemis. Wygląda na to, że w ciągu najbliższych czterech lat agencja kosmiczna będzie potrzebować dodatkowe 35 miliardów dolarów, oprócz obecnego finansowania z budżetu. NASA musi opracować bezpieczny system lądowania dla astronautów, a dodatkowe środki są również potrzebne, aby nie opóźniać innych projektów związanych a misją.