Trwa ładowanie...
d10bxqc

NASA kończy najważniejszy element misji Artemis. Powrót na Księżyc coraz bliżej

NASA ukończyła prace nad rdzeniem rakiety Space Launch System (SLS) dla programu Artemis. To jeden z najważniejszych elementów misji, dzięki której ludzie ponownie staną na Księżycu. Agencja podaje więcej szczegółów o stanie prac.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
NASA ukończyła rdzeń rakiety SLS, która zabierze ludzi ponownie na Księżyc
NASA ukończyła rdzeń rakiety SLS, która zabierze ludzi ponownie na Księżyc (NASA)
d10bxqc

8 stycznia zostały ukończone prace nad rdzeniem rakiety SLS, a całość została załadowana do transportu do głównej bazy NASA. Jim Morhard, zastępca dyrektora NASA przyznał, że misja Artemis jest "narodowym skarbem".

- Rakieta SLS została zbudowana, aby dostarczać amerykańskich astronautów i maksymalną ładowność na Księżyc i do innych miejsc w kosmosie - dodaje Morhard. - Ukończenie tego pierwszego etapu jest ekscytującym krokiem naprzód w programie Artemis.

- Rakieta SLA NASA została zaprojektowana tak, aby ewoluować, aby można było wykonać różnorodne misje najpierw na Księżyc w misjach Artemidy, a następnie na Marsa i inne miejsca w kosmosie - dodaje John Honeycutt, kierownik programu SLS w Marshall Space Flight Center NASA w Huntsville w Alabamie.

d10bxqc

Rakieta SLS wyniesie w kosmos kapsułę Orion, jednak aby do tego doszło konieczne są wcześniejsze testy, a sama rakieta musi zostać dowieziona do głównej bazy NASA. Rakieta będzie transportowana drogą wodną, podobnie jak w latach 60. i 70. XX wieku rakiety programu Apollo.

Zobacz też: Lądowanie na Księżycu. Ekspert wyjaśnia teorie spiskowe

NASA ukończyła budowę rdzenia rakiety SLS

Rdzeń rakiety SLS jest największym elementem, jaki NASA kiedykolwiek zbudowała w swojej fabryce w Luizjanie, również biorąc pod uwagę elementy rakiet Saturn V na pierwsze misje Księżyca agencji. Dla Amerykańskiej Agencji Kosmicznej to ogromny krok.

d10bxqc

- To historyczny moment dla programu Artemis NASA i dumny czas dla zespołu Space Launch System Core Stage, gdy pierwszy artykuł o locie opuszcza halę produkcyjną - powiedziała Julie Bassler, kierownik NASA SLS Stages. - Seria testów Green Run potwierdzi, że rdzeń jest gotowy do misji.

Sukces jednak nie należy tylko do NASA, ale również jej partnerów. W misję Artemis zaangażowane są takie firmy jak Boeing, SpaceX czy Blue Origin. W 2019 roku NASA i jej partnerzy zakończyli produkcję statku kosmicznego Orion. Agencja planuje, że lądowanie pierwszej kobiety i kolejnego mężczyzny na Księżycu będzie możliwe już w 2024 roku.

d10bxqc

Podziel się opinią

Share

d10bxqc

d10bxqc
Więcej tematów