NASA publikuje ostatnie takie zdjęcie. Teleskop Spitzera przechodzi do historii

NASA poinformowała, że Kosmiczny Teleskop Spitzera po ponad 16 latach pracy przechodzi na zasłużoną emeryturę. Agencja opublikowała ostatnią fotografię wykonaną za pomocą urządzenia. Na wyjątkowym zdjęciu uchwycona została Mgławica Tarantula.

NASA publikuje ostatnie takie zdjęcie. Teleskop Spitzera przechodzi do historii
Źródło zdjęć: © Youtube.com

Agencja kosmiczna NASA potwierdziła, że w czwartek 30 stycznia misja Kosmicznego Teleskopu Spitzera dobiegnie końca. Urządzenie zostało wystrzelone w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety Delta II 7920H ELV 25 sierpnia 2003 z przylądka Canaveral. Spitzer przeznaczony był głównie do obserwacji kosmosu w zakresie promieniowania podczerwonego. Badał m.in. odległe galaktyki, egzoplanety oraz pył międzygwiezdny. Zdaniem astronomów czas jego misji został znacznie przekroczony.

Kosmiczny Teleskop Spitzer przechodzi na zasłużoną emeryturę. Przez ponad 16 lat dostarczał naukowcom wielu niezbędnych informacji na temat kosmosu oraz uwieczniał na zdjęciach niesamowite widoki. Demontaż urządzenia nie może odbyć się bez odpowiedniej celebracji. Z okazji tego wyjątkowego dnia, Agencja udostępniła ostatnie zdjęcie wykonane za pomocą Spitzera. Widzimy na nim Mgławicę Tarantula - jeden z pierwszych obiektów badanych przez to obserwatorium.

Mgławica Tarantula znajduje się w Wielkim Obłoku Magellana, galaktyce karłowatej położonej blisko Drogi Mlecznej. Jest to najbardziej aktywny obszar gwiazdotwórczy w całej Grupie Lokalnej. W jej centrum znajduje się strefa R136 (region wybuchu gwiazdy) - to właśnie tam gigantyczne gwiazdy rozwijają się blisko siebie w tempie szybszym niż w pozostałej części galaktyki. Naukowcy prowadzą liczne obserwacje, aby ustalić, jak powstają tego typu regiony. Ponadto na granicach Mgławicy Tarantula znajduje się także jedna z najdokładniej zbadanych gwiazd (1987A), która eksplodowała jako supernowa.

Obraz
© NASA

Ostatnie takie zdjęcie

Poniższe zdjęcie łączy dane z wielu obserwacji prowadzonych za pomocą Kosmicznego Teleskopu Spitzera, w tym również z tych prowadzonych w lutym i wrześniu 2019 roku.

Obraz
© NASA

- Myślę, że wybraliśmy Mgławicę Tarantula na jeden z pierwszych obiektów badawczych Spitzera, ponieważ wiedzieliśmy, że pokaże ona pełne możliwości Kosmicznego Teleskopu. Ten region ma wiele interesujących struktur pyłowych i powstaje tam wiele gwiazd, a są to obszary, w których obserwatoria pracujące w podczerwieni mogą dostrzec znacznie więcej niż jakiekolwiek inne w innych zakresach promieniowania - mówi Michael Werner z laboratorium w Kalifornii.

- Dane w podczerwieni Spitzera pozwalają nam dobrze przyjrzeć się strukturze mgławicy. Czerwone regiony wskazują na obecność szczególnie gorącego gazu, podczas gdy niebieskie to pył międzygwiezdny o składzie podobnym do węgla lub popiołu drzewnego na Ziemi - dodaje naukowiec.

Mgławica Tarantula swój przydomek zawdzięcza swoim świetlistym włóknom, które przypominają nogi pająka.

wiadomościnasamgławica

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)