NASA potwierdziła istnienie prawie 100 egzoplanet. Kosmiczny teleskop może odkryć jeszcze więcej

NASA potwierdziła istnienie prawie 100 egzoplanet. Kosmiczny teleskop może odkryć jeszcze więcej

NASA potwierdziła istnienie prawie 100 egzoplanet. Kosmiczny teleskop może odkryć jeszcze więcej
Źródło zdjęć: © Fotolia
Arkadiusz Stando
16.02.2018 13:05, aktualizacja: 16.02.2018 16:25

W trakcie poszukiwań obiektów podobnych do Ziemi, naukowcom udało się potwierdzić istnienie 95 kolejnych egzoplanet, czyli planet pochodzących z innego układu planetarnego. Odkrycia dokonano dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Keplera.

Wraz z kolejnymi misjami i ich sukcesami, dowiadujemy się coraz więcej o otaczającym nas świecie. Tym razem, prowadzona przez NASA misja K2, dostarczyła ludzkości informacji o 95 planetach istniejących poza naszym układem planetarnym.

Najnowsze odkrycia zwiększają łączną liczbę wykrytych przez Kepler planet do prawie 300. Teleskop odpłaca się naukowcom, po tym, jak w 2013 r. przeszedł wielką awarię.

"Rozpoczęliśmy od analizy 275 kandydatów, z których 149 zostało sklasyfikowanych jako prawdziwe egzoplanety. Z kolei 95 z tych planet okazało się nowymi odkryciami" - mówi Andrew Mayo, z National Space Institute (DTU Space) w Danii, w komunikacie prasowym .

Zespół odnalazł planety o różnych rozmiarach, od mniejszych od Ziemi, do większych nawet od Jowisza. Nie było tak łatwo odkryć taką ilość planet, a szczególnie odróżnić je od innych obiektów odkrytych przez teleskop. Ciężko jest wyodrębnić sygnały egzoplanet spośród wszystkich wykrywanych przez urządzenie.

Jak dotąd naukowcy z Kepler i misji K2 odkryli ponad 5100 obiektów, które potencjalnie mogą być egzoplanetami, jednak musi potwierdzić je analiza.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)