Trwa ładowanie...

NASA: Oglądaj na żywo start Sojuza. Astronauci lecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną [Wideo]

Astronauta Chris Cassidy z NASA i kosmonauci Anatolij Ivanishin i Ivan Vagner z rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos wystartują na pokładzie rakiety Sojuz. Start będzie można oglądać na żywo w sieci już 9 kwietnia od 9:00.

Share
NASA: Oglądaj na żywo start Sojuza. Astronauci lecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną [Wideo]
Źródło: Wikimedia Commons CC0
d1p2tjz

Mimo pandemii COVID-19, NASA nie wstrzymuje wszystkich swoich planów. 9 kwietnia, zgodnie z planem staruje kolejny lot na na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Będzie to trzeci start dla Cassidy i Ivanishin oraz pierwszy dla Vagnera. Start zaplanowany został na godz. 9:00 czasu polskiego i możecie go oglądać na żywo na wideo poniżej:

Nowi członkowie załogi zadokują do modułu serwisowego stacji i dołączą do dowódcy 62 Ekspedycji - Olega Skripochki z Roscosmos i inżynierów lotniczych NASA Andrew Morgana i Jessiki Meir, by zmienić obecną ekipę ISS. Ci ostatni zakończą swoją misję i powrócą na Ziemię 17 kwietnia rakietą Sojuz MS-15 wraz z próbkami komórek roślinnych i innych materiałów biologicznych, które zostaną poddane badaniom na Ziemi.

d1p2tjz

Pandemia wywołana przez koronawirusa opóźniła wiele planów NASA, jednak Agencja stara się, by loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną nie były opóźniane. W związku z tym wszyscy astronauci na dwa tygodnie przed startem byli objęci ścisłą kwarantanną, by uniknąć zakażenia i rozprzestrzenienia się SARS-CoV-2 wśród załogi ISS.

Dodatkowe zabezpieczenia zostały wprowadzone w NASA już 9 marca. Agencja poinformowała, że wdrożenie specjalnych procedur dla astronautów, którzy polecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną było konieczne, ponieważ pracownicy przebywający na ISS mają często obniżoną odporność ze względu na szczególne warunki, w jakich się znajdują.

Z tych samych przyczyn niemożliwe byłoby przestrzeganie w kosmosie wszystkich zaleceń ograniczających rozprzestrzenianie się koronawirusa, więc wszyscy musieli dołożyć starań, by mieć pewność, że wirus nie pojawi się na ISS. Dzisiejszy start jest dowodem na to, że specjalne procedury zadziałały, a astronauci mogą bezpiecznie wyruszyć na misję.

d1p2tjz

Podziel się opinią

Share
d1p2tjz
d1p2tjz
Więcej tematów