NASA planuje kolejną misję. Tym razem zbada hybrydowe obiekty w pobliżu Jowisza i Neptuna
NASA rozważa kilka możliwości wysłania nowych misji w celu eksploracji Centaurów. Skały kosmiczne znajdujące się w niewielkiej odległości od Jowisza i Neptuna intrygują naukowców, ponieważ są nietypowym połączeniem komet i planetoid.
03.10.2019 | aktual.: 03.10.2019 15:06
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Według NASA Jet Propulsion Laboratory Centaury to kosmiczne obiekty, o których wiadomo tyle, że krążą wokół Słońca. Gdy obiegają masywną gwiazdę, ich trajektoria prowadzi je do obszarów pomiędzy Jowiszem a Neptunem.
Naukowcy uważają, że centaury są w pewnym stopniu podobne do asteroid. Wynika to z ich ogólnego rozmiaru. Jednak badania przeprowadzone na tych kosmicznych obiektach wykazały, że wiele z nich ma taki sam skład chemiczny jak komety. W większości składają się z wody i lodu, zmieszanych z pyłem i innymi substancjami, które można spotkać w kosmosie.
NASA znalazła inspiracje w greckiej mitologii
Z powodu swojej hybrydowej natury nietypowe obiekty zyskały nazwę Centaurów. Określenie odnosi się do stworzeń znanych z greckiej mitologii, które posiadały cechy fizyczne zarówno ludzi, jak i koni.
Teraz NASA chce dokładniej zbadać naturę Centaurów. W tym celu rozważa nowe misje mające na celu pozyskanie cennych informacji. Jedna z proponowanych misji zyskała nawet nazwę Centaurus, jak donosi portal Space.com.
Alan Stern z Southwest Research Institute (SwRI) w Boulder w Kolorado uważa, że większość centaurów znajduje się w Pasie Kuipera, który zawiera wiele małych obiektów, powstałych w czasie tworzenia się Układu Słonecznego.
Większość z obiektów w tym obszarze jest zamrożona i nienaruszona przez ciepło wytwarzane przez Słońce i najprawdopodobniej zawiera w sobie materiały pochodzące z wczesnych lat Układu Słonecznego.
NASA: Agencja rozważa również inne misje
Inna z propozycji NASA to misja o nazwie Chimera. W jej przypadku naukowcy chcą skupić swoją uwagę na konkretnym Centaurze – SW1. Jest to obiekt, który pokonuje bardzo długą ścieżkę orbitalną, co utrudnia jego badanie. Trajektoria ruchu SW1 sprawia, że można zrobić to raz lub dwa razy w ciągu wieku.
- Jeśli tym razem się nie uda, minie kolejne 50 lat, zanim będziemy mogli ponowić taką misję – powiedział Walt Harris z NASA Jet Propulsion Laboratory.
Ostateczna decyzja, co do planowanych misji NASA zapadnie już wkrótce. Jeżeli agencja zdecyduje się na realizację Centaurusa i Chimery, najprawdopodobniej rozpoczną się w połowie 2020 roku.
Źródło: Science.com, International Business Times