Takiej mapy Układu Słonecznego jeszcze nie było. Jest na niej 18 tys. obiektów

Ile obiektów jest w Układzie Słonecznym? Mamy Słońce, 8 planet i spornego Plutona, ale to przecież nie wszystko. Jest ich więcej… o wiele więcej.

Takiej mapy Układu Słonecznego jeszcze nie było. Jest na niej 18 tys. obiektów
Źródło zdjęć: © NASA

23.06.2019 20:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zwykle oglądając ilustrację Układu Słonecznego możesz zobaczyć planety w równym rządku od Słońca, bez zachowania skali. 8 planet i sporny Pluton wyglądają jak kolorowe piłeczki. Układ Słoneczny jest o wiele większy. Ta mapa sprawi, że już nigdy nie spojrzysz na niego tak samo.

Altas Kosmosu

Mapę przygotowała Eleanor Lutz, biolog i programistka, która w wolnym czasie zajmuje się generowaniem map na podstawie publicznie dostępnych danych. Jej mapy są szczegółowe aż do przesady.

Lutz korzysta z danych dostępnych publicznie. Przy tworzeniu tej mapy wykorzystała dane zebrane przez ponad 10 lat badań przez NASA i inne agencje naukowe, przygotowała imponującą mapę aż 18 tys. obiektów, orbitujących wokół Słońca. Na mapie zaznaczone zostały także orbity wielu z nich.

Obraz
© tabletopwhale.com | Eleanor Lutz

Mapę w pełnej rozdzielczości możesz obejrzeć na stronie. Na blogu Lutz znajdziesz też kod źródłowy programu, który napisała do stworzenia tej mapy oraz dodatkowe informacje. Lutz wyjaśnia między innymi, dlaczego Pluton jest na mapie wewnątrz orbity Neptuna. W rzeczywistości przez 10 proc. czasu Pluton jest bliżej Słońca niż Neptun.

Mapa pokazuje pozycję każdego obiektu 31 grudnia 1999 roku. Znajdują się na niej wszystkie znane ludziom obiekty o średnicy 10 km i większej (zmieściłoby się na niej duże polskie miasto). Jest ich około 10 tys. Pozostałe to obiekty wybrane losowo, których wymiary nie są znane. W sumie na mapie znajduje się 18 tys. obiektów.

Powstaną też mapy planet

Atlas nie może składać się z jednej mapy. Na blogu Lutz znajduje się już kolejna mapa, przedstawiająca powierzchnię Merkurego. Wspaniała, prawda?

Obraz
© TabletopWkale.com | Eleanor Lutz

Następna będzie Wenus.

Komentarze (0)