Trwa ładowanie...
d16tv8g

NASA buduje zmiennokształtnego robota do eksploracji księżyca Jowisza [WIDEO]

NASA ciągle prezentuje ekscytująco zapowiadające się technologiczne pomysły związane z badaniem kosmosu. Teraz pokazała kolejny z nich. Shapeshifter to robot, który będzie mógł zmieniać kształt w zależności od potrzeb. Jego koncepcja jest niesamowita.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
NASA buduje zmiennokształtnego robota (na zdjęciu)
NASA buduje zmiennokształtnego robota (na zdjęciu) (jpl.nasa.gov)
d16tv8g

Wczesne testy Shapeshiftera wyglądają bardzo obiecująco. Maszyna, która wykonana jest metodą druku 3d, może poruszać się po ziemi poprzez obracanie lub przekształcić swoja górną część w drona i latać. W przyszłości ma też zyskać umiejętność pływania.

Czytaj też: NASA uchwyciła obraz czarnej dziury niszczącej gwiazdę wielkości Słońca [WIDEO]

Stworzony dla Tytana

Wielofunkcyjność Shapeshiftera idealnie przystosowuje go do różnorodnej topografii jednego z księżycy Jowisza – Tytana. Znajdują się na nim m.in. płynące rzeki, systemy jaskiń, czy przypuszczalnie także lodowe wulkany wybuchające amoniakiem lub wodą.

W obecnej formie robot jest w połowie autonomiczny. Nadal wymaga częściowego kierowania ze strony człowieka. Docelowo ma być jednak w pełni wystarczalny, co jest konieczne do eksploracji trudnego terenu Tytana. Dodatkowo sterowanie robota częściowo z Ziemi, byłoby niesamowicie problematyczne – sygnał docierałby do Shapeshiftera przez ponad 70 minut.

Urządzenie jest częścią programu NASA o nazwie "Innovative Advanced Concepts (NIAC)". Ma on zachęcić badaczy do rozwijania kreatywnych pomysłów na eksploracje Wszechświata. Urządzenie zostało zbudowane w Jet Propulsion Lab NASA przez robotyka Aliego Aghę razem z jego współpracownikami z Uniwersytetów Stanford i Cornell.

Czytaj też: NASA zaobserwowała na Marsie ziemskie zjawisko. Wygląda niesamowicie

d16tv8g

Podziel się opinią

Share

d16tv8g

d16tv8g
Więcej tematów