ycipk-37nbwa

NASA buduje zmiennokształtnego robota do eksploracji księżyca Jowisza [WIDEO]

NASA ciągle prezentuje ekscytująco zapowiadające się technologiczne pomysły związane z badaniem kosmosu. Teraz pokazała kolejny z nich. Shapeshifter to robot, który będzie mógł zmieniać kształt w zależności od potrzeb. Jego koncepcja jest niesamowita.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
NASA buduje zmiennokształtnego robota (na zdjęciu)
NASA buduje zmiennokształtnego robota (na zdjęciu) (jpl.nasa.gov)
ycipk-37nbwa

Wczesne testy Shapeshiftera wyglądają bardzo obiecująco. Maszyna, która wykonana jest metodą druku 3d, może poruszać się po ziemi poprzez obracanie lub przekształcić swoja górną część w drona i latać. W przyszłości ma też zyskać umiejętność pływania.

Czytaj też: NASA uchwyciła obraz czarnej dziury niszczącej gwiazdę wielkości Słońca [WIDEO]

Stworzony dla Tytana

ycipk-37nbwa

Wielofunkcyjność Shapeshiftera idealnie przystosowuje go do różnorodnej topografii jednego z księżycy Jowisza – Tytana. Znajdują się na nim m.in. płynące rzeki, systemy jaskiń, czy przypuszczalnie także lodowe wulkany wybuchające amoniakiem lub wodą.

W obecnej formie robot jest w połowie autonomiczny. Nadal wymaga częściowego kierowania ze strony człowieka. Docelowo ma być jednak w pełni wystarczalny, co jest konieczne do eksploracji trudnego terenu Tytana. Dodatkowo sterowanie robota częściowo z Ziemi, byłoby niesamowicie problematyczne – sygnał docierałby do Shapeshiftera przez ponad 70 minut.

ycipk-37nbwa

Urządzenie jest częścią programu NASA o nazwie "Innovative Advanced Concepts (NIAC)". Ma on zachęcić badaczy do rozwijania kreatywnych pomysłów na eksploracje Wszechświata. Urządzenie zostało zbudowane w Jet Propulsion Lab NASA przez robotyka Aliego Aghę razem z jego współpracownikami z Uniwersytetów Stanford i Cornell.

Czytaj też: NASA zaobserwowała na Marsie ziemskie zjawisko. Wygląda niesamowicie

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-37nbwa

ycipk-37nbwa
ycipk-37nbwa