Trwa ładowanie...

NASA ostrzega: asteroida zbliża się do Ziemi. Wywoła potężną eksplozję na niebie

System śledzenia asteroid NASA wykrył kosmiczną skałę, która zbliży się do Ziemi w ten weekend. Według danych zebranych przez naukowców, zbliżająca się asteroida jest wystarczająco duża, aby spowodować potężną i gwałtowną eksplozję na niebie.
Share
Asteroida zbliża się do Ziemi
Asteroida zbliża się do ZiemiŹródło: Shutterstock.com
d3q16q8

Zbliżająca się do Ziemi asteroida to YB4 2019 i ma ok. 30 metrów średnicy oraz porusza się z prędkością ponad 22 tys. km/h. Została przez NASA zidentyfikowana jako obiekt, z grupy Apollo. Asteroidy tego typu krążą wokół Słońca i okazjonalnie przecinają się z orbitą Ziemi, Marsa, Wenus lub Merkurego.

Zbliżająca się asteroida to YB4 2019 nie jest może największą z tej grupy, ani też najszybszą. Jednak biorąc pod uwagę jej rozmiary i prędkość to może wciąż może stanowić zagrożenie, jeśli wejdzie w ziemską atmosferę. Pewne jest, że kosmiczna skała nie dotrze do powierzchni planety, jednak naukowcy zwracają uwagę, że może wybuchnąć po wejściu w atmosferę.

d3q16q8

Gdy dotrze do atmosfery, asteroida najprawdopodobniej spali się i wybuchnie. W zależności od kąta swojego zbliżenia asteroida może eksplodować na wysokości 16 tys. - 26 tys. metrów. Energia wytworzona przez eksplozję w powietrzu mogłaby być równoważna ponad 30 bombom atomowym.

Zobacz też: Asteroida uderzy niebawem? NASA ostrzega: "Zagrożenie jest realne"

Większość energii wybuchu zostanie pochłonięta przez atmosferę. Jednak w zależności od wysokości wybuchu, pozostała energia z wybuchu może nadal wpływać na ludzi i budowle na ziemi. Jeśli asteroida eksploduje na małej wysokości, może zniszczyć tysiące budynków. Przypominamy, że meteoryt, który wybuchł w Czelabińsku był mniejszy od zbliżającej się asteroidy, a spowodował liczne zniszczenia i przyniósł kilka ofiar śmiertelnych.

d3q16q8

Podziel się opinią

Share
d3q16q8
d3q16q8
Więcej tematów