NASA ostrzega: asteroida większa od piramid ledwo minęła Ziemię

NASA ostrzega: asteroida większa od piramid ledwo minęła Ziemię

NASA ostrzega: asteroida większa od piramid ledwo minęła Ziemię
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
31.05.2019 09:59

Wczoraj, 30 maja, NASA zaobserwowało, że tuż nad Ziemią przelatuje asteroida większa od Wielkiej Piramidy w Gizie. Trajektoria lotu była niebezpiecznie blisko naszej planety, ale na szczęście olbrzymia planetoida minęła Ziemię.

Mająca 230 metrów asteroida 2011 HP jest większa niż Wielka Piramida w Gizie (wysoka na 139 m) czy Pomnik Waszyngtona (wysokość 170 m). 30 maja przeleciała niebezpiecznie blisko Ziemi z prędkością 30 348 km/h, a jej orbita zbliżyła się do ziemskiej o 0,03149 au.

Według badań NASA i raportów opracowanych przez CNEOS, w przeciwieństwie do innych dużych asteroid, które zbliżają się niebezpiecznie blisko do Ziemi, 2011 HP jest stałym bywalcem w okolicy naszej planety. Ostatnio można było ją zaobserwować w 2011, a wcześniej w 2003 roku i za każdym razem jej trajektoria lotu zmienia się, zbliżając się do Ziemi.

Co ciekawe z obserwacji NASA i CNEOS wynika, że prawdopodobnie asteroida zacznie oddalać się od Ziemi, co za tym idzie przestanie jej zagrażać i przez następne 165 lat 2011 HP nie będzie na kursie kolizyjnym z naszą planetą .

Asteroidy bliskie Ziemi - jak bardzo nam zagrażają?

2011 HP należy do planetoid z grupy NEA, czyli asteroid, których odległość od Ziemi jest mniejsza niż 1,3 au. Należy do niej ponad 19 tysięcy ciał niebieskich, ale nie wszystkie stanowią zagrożenie dla naszej planety – znaczna część z nich jest albo zbyt mała, albo jej orbita ma minimalne szanse na przecięcie się z orbitą ziemską. Planetoidy z grupy NEA są też łatwo osiągalne dla statków kosmicznych, a tym samym łatwiejsze do zbadania.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)