NASA ostrzega: asteroida większa od piramid ledwo minęła Ziemię

NASA ostrzega: asteroida większa od piramid ledwo minęła Ziemię
Źródło zdjęć: © Pixabay.com

31.05.2019 09:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wczoraj, 30 maja, NASA zaobserwowało, że tuż nad Ziemią przelatuje asteroida większa od Wielkiej Piramidy w Gizie. Trajektoria lotu była niebezpiecznie blisko naszej planety, ale na szczęście olbrzymia planetoida minęła Ziemię.

Mająca 230 metrów asteroida 2011 HP jest większa niż Wielka Piramida w Gizie (wysoka na 139 m) czy Pomnik Waszyngtona (wysokość 170 m). 30 maja przeleciała niebezpiecznie blisko Ziemi z prędkością 30 348 km/h, a jej orbita zbliżyła się do ziemskiej o 0,03149 au.

Według badań NASA i raportów opracowanych przez CNEOS, w przeciwieństwie do innych dużych asteroid, które zbliżają się niebezpiecznie blisko do Ziemi, 2011 HP jest stałym bywalcem w okolicy naszej planety. Ostatnio można było ją zaobserwować w 2011, a wcześniej w 2003 roku i za każdym razem jej trajektoria lotu zmienia się, zbliżając się do Ziemi.

Co ciekawe z obserwacji NASA i CNEOS wynika, że prawdopodobnie asteroida zacznie oddalać się od Ziemi, co za tym idzie przestanie jej zagrażać i przez następne 165 lat 2011 HP nie będzie na kursie kolizyjnym z naszą planetą .

Asteroidy bliskie Ziemi - jak bardzo nam zagrażają?

2011 HP należy do planetoid z grupy NEA, czyli asteroid, których odległość od Ziemi jest mniejsza niż 1,3 au. Należy do niej ponad 19 tysięcy ciał niebieskich, ale nie wszystkie stanowią zagrożenie dla naszej planety – znaczna część z nich jest albo zbyt mała, albo jej orbita ma minimalne szanse na przecięcie się z orbitą ziemską. Planetoidy z grupy NEA są też łatwo osiągalne dla statków kosmicznych, a tym samym łatwiejsze do zbadania.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także