NASA opóźnia misję Dragonfly. Lot na księżyc Saturna przełożony o rok

NASA opóźnia misję Dragonfly. Lot na księżyc Saturna przełożony o rok
29.09.2020 10:14
NASA opóźnia misję Dragonfly
NASA opóźnia misję Dragonfly
Źródło zdjęć: © YouTube

NASA potwierdziła informacje dotyczące opóźnienia misji Dragonfly, w ramach której specjalny dron ma zbadać Tytana, ogromny księżyc Saturna. Jak poinformowano, jednym z powodów przełożenia startu przedsięwzięcia jest pandemia koronawirusa.

Tytan to jeden z tych kosmicznych obiektów, który od wielu lat intryguje naukowców. Potężny księżyc Saturna posiada gęstą atmosferę, a także jest jedynym ciałem niebieskim poza Ziemią, na którym odkryto jeziora. Nic dziwnego, że NASA wiąże ogromne plany z dokładnym przebadaniem Tytana. Niestety, na efekty swojej misji, agencja będzie musiała jeszcze poczekać.

Misja Dragonfly zakładająca wysłanie na księżyc Saturna specjalnego drona została przesunięta o kolejny rok. NASA poinformowała, że start misji nie nastąpi wcześniej niż w 2027 roku.

Dron, który zostanie wysłany na Tytana będzie zdolny do wykonywania pomiarów stanowisk odległych od siebie o dziesiątki kilometrów. Po trwającej nawet dziewięć lat misji Dragonfly, zebrane próbki pozwolą naukowcom m.in. na ocenę zdolności do życia na księżycu Saturna.

Zobacz także: NASA: Pierwsze takie zdjęcia księżyca Jowisza. Europa na niezwykle szczegółowym zbliżeniu

NASA wśród powodów decyzji o przesunięciu startu misji wymienia m.in. pandemię koronawirusa oraz jej znaczący wpływ na budżet Wydziału Nauk Planetarnych. Eksperci przypominają, że lot na odległe ciało niebieskie to niezwykle kosztowne przedsięwzięcie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)