NASA potwierdza: ukończono kapsułę Orion Artemis 1, która wyniesie pierwszą kobietę na Księżyc

NASA potwierdza: ukończono kapsułę Orion Artemis 1, która wyniesie pierwszą kobietę na Księżyc
Źródło zdjęć: © NASA

22.07.2019 12:55, aktual.: 24.07.2019 08:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Artemis 1 jest już gotowa do startu, a kapsuła Orion, przygotowana z myślą o lotach załogowych na Księżyc została właśnie ukończona. NASA potwierdza, że tym razem to kobieta postawi nogę na powierzchni naszego naturalnego satelity.

W sobotę miała miejsce 50. rocznica lądowania na Księżycu, w ramach której członkowie misji Apollo 11 postawili po raz pierwszy stopy na powierzchni naszego naturalnego satelity. Z okazji rocznicy NASA przygotowała możliwość przeżycia jeszcze raz tego, co astronauci z Apollo 11.

Na cześć misji Apollo, kolejne misje mające na celu wynieść ludzi na Księżyc będą nosiły nazwę Artemis - mitologicznej bliźniaczki Apollo. Kapsuła załogi, która będzie transportować amerykańskich astronautów na Księżyc w ramach projektu Artemis, została już ukończona.

Misja Artemis - powrót na Księżyc

Start misji Artemis, która ma ponownie wynieść ludzi na Księżyc, przewidziany jest na 2024 rok. Następnie w planach ma być podróż na Marsa, a rząd amerykański wywiera silny wpływ na NASA, by zrealizować te cele.

Artemida 1 będzie przewożona na pokładzie statku kosmicznego Orion i rakiety Space Launch System następnej generacji (SLS). Pomysł polega na tym, że misja rozpocznie się od wysłania drużyny na Księżyc, który ma być jedynie przystankiem w podróży na Marsa.

Przedstawiciele NASA zapewnili, że tym razem członkami załogi mają być również kobiety, a przynajmniej jedna z astronautek stanie na powierzchni Księżyca.

Zanim rozpoczną się testy modułu Artemidy, do Oriona muszą zostać zamontowane moduły stworzone przez niemieckich naukowców z ESA. Dwa moduły muszą zostać połączone i mieć zainstalowany tylny panel osłony termicznej. Następną fazą misji Artemis będą testy, które mają odbyć się w stacji NASA Plum Brook w Sandusky, Ohio.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)