Asteroida, która zniszczyła dinozaury zmieniła całą planetę. Czy zagraża nam podobna katastrofa?
Ponad 65 mln lat temu asteroida, która uderzyła w Ziemię doprowadziła do zagłady dinozaurów. Zderzenie miało również trwałe skutki dla naszej planety, w tym np. poważne zmiany klimatyczne. Jakie jest ryzyko, że historia się powtórzy? NASA prowadzi badania.
Czy koniec świata jest bliski? Asteroida, która zniszczyła dinozaury nieodwracalnie zmieniła naszą planetę. Naukowcy prowadzą badania, jak prawdopodobna jest podobna sytuacja. Zebraliśmy dla was najważniejsze fakty.
Asteroida, która zniszczyła dinozaury – co wiemy?
Według popularnej teorii, ponad 65 mln lat temu w naszą planetę uderzyła asteroida, która doprowadziła do zagłady dinozaurów. Prawdopodobnie mogą mieć nawet 14 km i uderzyła na terenie dzisiejszej Zatoki Meksykańskiej z siłą ponad 100 teraton TNT. To jak detonacja 100 tysięcy najpotężniejszych bomb jądrowych - Car bomb. Dzisiaj po uderzeniu został jedynie ślad w postaci krateru Chicxulub.
Taka siła uderzenia spowodowała również globalne tsunami, którego nie sposób porównać z żadnym, które znamy ze współczesnej historii. Badania wykazały, że fala główna miała wysokość ok. 1,5 km i zaczęła się rozprzestrzeniać z prędkością nawet 143 km/h.
Kolejnym skutkiem uderzenia miało być całkowite zaciemnienie planety trwające do 2 lat, które doprowadziło do ustania fotosyntezy i wymarcia roślin. Unoszące się chmury siarki wywoływały kwaśne deszcze, a uwolniona ogromna ilość dwutlenku węgla mogła spowodować globalne ocieplenie, które trwało prawie 100 tysięcy lat. Warto zauważyć, że badania prowadzone nad globalnym ociepleniem wywołanym dwutlenkiem węgla po uderzeniu asteroidy, mogą przyczynić się do odpowiedzi, jak radzić sobie z problemem ocieplenia, z którym zmagamy się obecnie.
Według niektórych naukowców główną przyczyną tak poważnego zniszczenia, jakie spowodowała asteroida, która zabiła również dinozaury, było miejsce uderzenia. Gdyby planetoida uderzyła w głąb oceanu, skutki mogłyby nie być tak katastrofalne dla całej planety, ponieważ większość siarki odparowałaby, a powstałe chmury mogłyby być na tyle rzadkie, że dopuściłyby światło słoneczne.
Czy podobna asteroida ponownie uderzy w Ziemię?
Według naukowców NASA jest bardzo mało prawdopodobne, by podobna asteroida uderzyła w Ziemię w najbliższym czasie. Oczywiście prowadzone są ciągłe obliczenia i badania, ale większość asteroid potencjalnie zagrażających Ziemi, nie jest na tyle duża, by doprowadzić do trwałych zmian na naszej planecie.
Według NASA średnio raz na tysiąc lat w Ziemię uderza obiekt, który może stanowić duże zagrożenie. Ostatnim tego typu wydarzeniem był katastrofa tunguska w 1908 roku. Meteoryt, który uderzył na Syberii położył 60 milionów drzew na obszarze około 2000 km2, ale prawdopodobnie nie było ofiar śmiertelnych.
Więcej zniszczeń wywołał meteoryt nad Czelabińskiem, który uderzył w 2013 roku. Fala uderzeniowa uszkodziła kilka tysięcy budynków, a ponad 1600 osób zostało zranionych. Nie są to jednak wciąż taka skala, jak w przypadku asteroidy, która zabiła dinozaury i wywołała trwałe zmiany klimatyczne na Ziemi.
NASA przeprowadziła symulację. Same złe wieści
Asteroidy niebezpieczne dla Ziemi
Największym zagrożeniem dla naszej planety są asteroidy z grup Apollo i Ateny, których orbity albo przecinają orbitę Ziemi, albo są niebezpiecznie blisko niej. Naukowcy NASA szacują, że jest około 19 000 tego typu asteroid, ale prawdziwym zagrożeniem mogą być dwie z nich.
Asteroida Bennu i Aphopis to najlepiej znane ciała niebieskie, które niepokoją naukowców NASA. Szacuje się, że prawdopodobieństwo uderzenia Bennu w Ziemię wynosi 1:2700, co w przypadku ciał niebieskich jest bardzo dużym prawdopodobieństwem. Niepokojące jest przede wszystkim to, że gdyby kolizja faktycznie miała miejsce, to doprowadziłaby prawdopodobnie do całkowitej zagłady ludzkości.
Szacuje się, że asteroida Aphopis nie byłaby tak niebezpieczna dla planety, ale na pewno również spowodowałaby duże zniszczenie. Naukowcy są jednak niemal pewni, że zderzenie nie miałoby trwałych skutków dla planety, jak w przypadku asteroidy, która zniszczyła dinozaury.