NASA. Nowy skafander kosmiczny będzie naprawdę imponujący

NASA przygotowuje się do wysłania astronautów na Księżyc w 2024 roku. Specjalnie z tej okazji agencja zaprojektowała nowy skafander kosmiczny. Jest on elegancki i jednocześnie bardzo zaawansowany technologicznie.

Zdjęcie koncepcyjne misji Artemida
Zdjęcie koncepcyjne misji Artemida
Źródło zdjęć: © NASA
Karolina Modzelewska

Misja Artemida, zaplanowana na 2024 rok będzie wyjątkowym wydarzeniem. Po 52-latach od historycznej misji Apollo 17, NASA planuje ponownie dotrzeć na Księżyc.

NASA przygotowuje się do kolejnej wyprawy na Księżyc

Przygotowanie misji wymaga opracowania niezbędnych technologii, w tym stworzenia nowego skafandra kosmicznego. Obecnie NASA pracuje nad kombinezonem o nazwie Exploration Extravehicular Mobility Unit lub w skrócie xEMU.

Agencja planuje przeznaczyć 518 mln dolarów na rozwój i produkcję xEMU. To dużo, zważywszy, że finansowanie całego projektu zostało ustalone na poziomie 28 mld dolarów w latach od 2021 do 2025. NASA posiada doświadczenie w budowie skafandrów kosmicznych dla członków załogi Apollo, a także astronautów udających się na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Faktycznie, xEMU jest wizualnie podobny do skafandrów noszonych przez astronautów podczas spacerów kosmicznych ISS, ale na tym zasadniczo kończy się podobieństwa.

- xEMU od samego początku projektowano tak, aby był bezpieczniejszy i miał mniej katastrofalnych trybów awarii niż którykolwiek z jego poprzedników - wyjaśnił Chris Hansen, kierownik biura EVA w Johnson Space Center w Houston w NASA.

NASA podkreśla, że skafandry muszą być naprawdę dobrze wykonane, bo kosmos to niebezpieczne miejsce, a na powierzchni Księżyca występują dodatkowe zagrożenia.

Księżyc jest niebezpiecznym miejscem

- Wychodząc poza niską orbitę okołoziemską i na powierzchnię Księżyca, skafandry będą narażone na wyższe poziomy promieniowania i ekstremalne temperatury niż nasz obecny skafander ISS - powiedział Hansen.

Dodatkowo astronauci będą mierzyli się z niskimi temperaturami i promieniowaniem jonizującym. Jednocześnie astronauci nadal będą musieli badać, ustawiać sprzęt i przeprowadzać eksperymenty naukowe. W takich warunkach skafandry będą musiały wytrzymać cały tydzień, ponieważ tyle ma trwać każda misja na powierzchni.

W związku z tym skafandry są projektowane tak, aby wytrzymać szeroki zakres temperatur, od -157 stopni Celsjusza w cieniu do 121 stopni Celsjusza w pełnym Słońcu. Przenośny system podtrzymywania życia (PLSS) kombinezonu będzie zamontowany jako plecak. Dzięki niemu astronauci będą otrzymywać powietrze, a jednocześnie urządzenie usunie wydychany dwutlenek węgla i nadmierną wilgoć. PLSS, oprócz regulacji wewnętrznej temperatury i ciśnienia, będzie stale monitorować skafander pod kątem problemów i ostrzegać, jeśli pojawi się coś, co wzbudza jakiekolwiek podejrzenia.

NASA użyje nowych technologii

Hansen powiedział, że jest szczególnie podekscytowany dwiema nowymi technologiami w xEMU, które nigdy wcześniej nie zostały włączone do projektu kombinezonu.

- Jednym z nich jest nasz nowy system chłodzenia zwany SWME - nazywamy go„ swimmy ”- czyli parownik membranowy skafandra wodnego. SWME wykorzystuje parowanie wody do chłodzenia skafandrów i ich astronautów, zamiast procesu sublimacji lodu, który jest stosowany we wszystkich poprzednich projektach skafandrów. Ten system jest znacznie bardziej wytrzymały niż obecne sublimatory stosowane w EMU – powiedział Hansen.

Druga nowa technologia nazywa się „Rapid Amine” lub RCA i jest nowym typem płuczki dwutlenku węgla, czyli sytemu pozwalającego na pozbycie się CO2. Będzie on działał non stop.

- Obecne skafandry mają ograniczoną ilość CO2, które mogą wchłonąć i często jest to czynnik ograniczający, jak długo możemy pozostać na zewnątrz – wyjaśnił ekspert.

Nowy kombinezon zostanie zaprojektowany tak, aby zapobiegać przedostawaniu się pyłu do wnętrza skafandra i zanieczyszczaniu jego systemów podtrzymywania życia. Jego elastyczne części będą składały się z 16 różnych warstw.

Warstwy pełnią różne funkcje, od zatrzymywania tlenu w skafandrze po ochronę przed pyłem kosmicznym. Najbliżej skóry astronauty, chłodząca część garderoby tworzy pierwsze trzy warstwy. Na wierzchu tego ubrania znajduje się warstwa składająca się z pęcherzyków, która jest wypełniona gazem w celu wytworzenia odpowiedniego ciśnienia dla ciała. Zatrzymuje tlen do oddychania.

Następna warstwa utrzymuje warstwę składającą się z pęcherzyków w odpowiednim kształcie wokół ciała astronauty. Podszewka ripstop to warstwa odporna na rozdarcie. Kolejnych kilka warstw jest izolacją i działa jak termos, pomagając utrzymać temperaturę wewnątrz kombinezonu. Biała warstwa zewnętrzna odbija ciepło światła słonecznego i jest wykonana z tkaniny zawierającej trzy rodzaje nici. Jedna nić zapewnia wodoodporność, druga to materiał użyty do produkcji kamizelek kuloodpornych, a trzeci składnik jest ognioodporny.

NASA: Pierwsze takie zdjęcia księżyca Jowisza. Europa na niezwykle szczegółowym zbliżeniu

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)