NASA: Niezwykła panorama Marsa. Pierwsze takie zdjęcia łazika Curiosity [Wideo]

NASA: Niezwykła panorama Marsa. Pierwsze takie zdjęcia łazika Curiosity [Wideo]

NASA: Niezwykła panorama Marsa. Pierwsze takie zdjęcia łazika Curiosity [Wideo]
Źródło zdjęć: © Youtube.com
05.03.2020 10:54, aktualizacja: 05.03.2020 13:01

NASA już niejednokrotnie udostępniała zdjęcia Marsa, jednak po raz pierwszy udało się z takimi szczegółami uwiecznić panoramę Czerwonej Planety. Najnowsza fotografia Marsa jest wersją w najwyższej do tej pory rozdzielczości - 1,8 mld pikseli.

Panorama pokazuje region Glen Torridon w Mount Sharp, centralny punkt krateru Gale w którym łazik Curiosity wylądował w sierpniu 2012 roku. Łazik wykorzystał swoje aparaty pokładowe do robienia wielu zdjęć otoczenia podczas wędrówki po krajobrazie, w tym wielu selfie.

W 2013 roku NASA opublikowała panoramiczny obraz złożony z 896 zdjęć i 1,3 mld pikseli, pokazując region Rocknest, w którym Curiosity zebrał swoje pierwsze próbki marsjańskiej gleby. Nowa kompilacja zdjęć powstała z ponad 1000 zdjęć i 1,8 mld pikseli, co możecie zobaczyć na poniższym wideo:

Zdjęcia były zbierane przez 4 dni z dbałością o pilnowanie odpowiedniej pory marsjańskiego dnia, by oświetlenie było spójne. Ashwin Vasavada, naukowiec projektu Curiosity w NASA Jet Propulsion Laboratory potwierdził, że "po raz pierwszy udało się stworzyć tak wyraźną panoramę w 360 stopniach".

Łazik Curiosity zostanie w ciągu najbliższych lat zastąpiony przez Mars 2020, którego start zaplanowano na lipiec tego roku. Jego celem jest Krater Jezero, który jest pozostałością starożytnego jeziora istniejącego na Marsie ok. 3,5 mld lat temu. Sprzęt, wyposażony w o wiele dokładniejsze narzędzia pomiarowe, będzie w stanie kontynuować misje wysłużonego Curiosity.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)