Trwa ładowanie...
dbj6a92

NASA już wie, co robił chiński łazik Yutu 2 po ciemnej stronie Księżyca

NASA za pomocą sondy Lunar Reconnaissance Orbiter zarejestrowała podróże chińskiego łazika Yutu 2, który dwa lata temu wylądował po ciemnej stronie Księżyca. Od tamtego czasu pojazd pokonał 600 metrów.
Share
NASA pokazuje podróż łazika Yutu 2
NASA pokazuje podróż łazika Yutu 2Źródło: YouTube
dbj6a92

Chang’e 4 to czwarta chińska misja mająca na celu dokładniejsze poznanie Srebrnego Globu. W jej ramach, po raz pierwszy w historii, na niewidoczną z Ziemi stronę Księżyca wysłano lądownik wraz z niewielkim łazikiem Yutu 2. Sonda, która wystartowała 7 grudnia 2018 roku z kosmodromu Xichang, dotarła na naszego naturalnego satelitę dokładnie dwa lata temu (3 stycznia 2019 roku).

Do lądowania doszło w kraterze von Kármána w obszarze basenu Bieguna Południowego - Aitken. Zadaniem lądownika było przeprowadzenie licznych eksperymentów z dziedziny radioastronomii, z kolei głównym zadaniem łazika było zbadanie powierzchni Srebrnego Globu, w tym m.in. wykonanie mapy okolic miejsca lądowania.

NASA za pomocą sondy Lunar Reconnaissance Orbiter zarejestrowała podróże chińskiego łazika. Okazuje się, że w ciągu dwóch lat pojazd przejechał po powierzchni Księżyca 600 metrów. Zespół naukowców z Arizona State University, który jest odpowiedzialny za obsługę sondy, postanowił połączyć kilka zdjęć ukazując dwuletnią podróż maszyny.

dbj6a92

Zobacz: NASA: Pierwsze takie zdjęcia księżyca Jowisza. Europa na niezwykle szczegółowym zbliżeniu [Wideo]

Łazik Yutu 2 (po lewej) oraz lądownik Chang'e 4 (po prawej) NASA
Łazik Yutu 2 (po lewej) oraz lądownik Chang'e 4 (po prawej) Źródło: NASA

Na powyższym zdjęciu możemy zobaczyć łazik Yutu (po lewej stronie) oraz lądownik Chang'e 4 (po prawej stronie), które zostały umieszczone na powierzchni Księżyca na początku 2019 roku.

dbj6a92

Według danych przekazanych przez NASA, chiński łazik w trakcie swojego ostatniego przejazdu (22 grudnia 2020 rok) pokonał dystans wynoszący 10,95 m.

Chiny coraz poważniej liczą się w wyścigu polegającym na jak najlepszym poznaniu Srebrnego Globu. Dowodzi temu m.in. misja Chang'e 5, w ramach której udało się przywieźć na Ziemię próbki księżycowej powierzchni. Państwo Środka stało się tym samym trzeci krajem na świecie po USA i Rosji, któremu udała się ta sztuka.

Zagłosuj w plebiscycie Imperatory WP i wygraj 5 000 złotych.


Imperatory 2020

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dbj6a92

Podziel się opinią

Share
dbj6a92
dbj6a92
Więcej tematów