NASA i SpaceX przed pierwszą wspólną misją załogową. Agencja podaje więcej szczegółów

NASA i SpaceX przed pierwszą wspólną misją załogową. Agencja podaje więcej szczegółów
Źródło zdjęć: © NASA, SpaceX

21.04.2020 14:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mimo pandemii wywołanej przez koronawirus SARS-CoV-2, NASA wraz z firmą Elona Muska - SpaceX chce rozpocząć wspólną pierwszą misję załogową zgodnie z planem. Termin został wyznaczony na 27 maja, ale już teraz Amerykańska Agencja Kosmiczna zdradza więcej szczegółów.

Demo-2, czyli pierwsza załogowa misja NASA z wykorzystaniem rakiet SpaceX będzie wydarzeniem przełomowym w działaniach amerykańskiej agencji. Będzie to pierwsza od lat możliwość uniezależnienia się rosyjskich rakiet Sojuz.

Mimo że wiele projektów NASA w związku z pandemią COVId-19 musiało zostać opóźnionych, to podróż astronautów Roberta Behnkena i Douglasa Hurley'a na ISS odbędzie się zgodnie z planem 27 maja, co w zeszłym tygodniu potwierdziła Agencja. Wcześniej w piątek 1 maja odbędzie się konferencja prasowa transmitowana na żywo na stonie NASA, a astronauci udzielą "zdalnych" wywiadów.

Johnson Space Center NASA w Houston będzie gospodarzem trzech briefingów medialnych rozpoczynających się 1 maja. Będzie wtedy można zobaczyć min. testowy lot statku kosmicznego Crew Dragon SpaceX. Ze względu na pandemię cały udział mediów w tych konferencjach, pokazach i wywiadach będzie zdalny. Plan wydarzenia dostęny jest na stronie NASA.

Pierwszy lot załogowy SpaceX Crew Dragon

Po starcie 27 maja, astronauci mają dotrzeć na ISS dzień później. Tam dołączą do dowódcy Expedition 63 Chrisa Cassidiego z NASA i inżynierów lotniczych Anatolija Iwaniszina i Iwana Vagnera z rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos.

Behnken będzie dowódcą operacji wspólnych dla misji Demo-2, odpowiedzialnym za działania takie jak spotkanie, dokowanie i oddokowywanie, a także działania Demo-2, gdy statek kosmiczny jest zadokowany na stacji kosmicznej. Wybrany jako astronauta NASA w 2000 roku, Behnken ukończył dwa loty wahadłowca. Latał na STS-123 w marcu 2008 r. I STS-130 w lutym 2010 r. I podczas każdej misji przeprowadził trzy spacery kosmiczne.

Hurley będzie dowódcą statku Crew Dragon w trakcie misji Demo-2, odpowiedzialnym za takie działania, jak wystrzelenie czy lądowanie. Jako astronauta działa od 2000 roku. W tym czasie Hurley ukończył dwa loty kosmiczne, pełnił funkcję pilota i głównego operatora robotyki dla STS ‐ 127 w lipcu 2009 r. oraz dla STS ‐ 135 w lipcu 2011 r.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)