NASA dokonała wielkiego odkrycia. Znamy nowe szczegóły dotyczące Słońca

NASA dokonała wielkiego odkrycia. Znamy nowe szczegóły dotyczące Słońca

NASA dokonała wielkiego odkrycia. Znamy nowe szczegóły dotyczące Słońca
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
04.12.2019 21:33, aktualizacja: 05.12.2019 17:58

Naukowcy z NASA opublikowali serię artykułów dotyczącą badań Parker Solar Probe - sondy kosmicznej, której celem jest monitorowanie Słońca. Nowe odkrycia mogą pomóc w rozwikłaniu wielu tajemnic związanych z gwiazdą centralną Układu Słonecznego.

12 sierpnia 2018 roku NASA wysłała w stronę Słońca sondę kosmiczną Parker Solar Probe. Celem misji bezzałogowego statku jest pozyskanie jak największej liczby informacji na temat słońca, a także zbadanie pola magnetycznego, plazmy oraz cząstek o wysokiej energii w wewnętrznym obszarze heliosfery. Sonda jest wielkości samochodu osobowego i znajduje się obecnie w rekordowej odległości 24 milionów kilometrów od Słońca.

Dzięki misji Parker Solar Probe naukowcy zamierzają dowiedzieć się m.in. dlaczego korona Słońca jest setki razy cieplejsza niż jego powierzchnia.

4 grudnia 2019 roku naukowcy z NASA opublikowali w czasopiśmie "Nature" serię artykułów dotyczącą najnowszych wyników badań Parker Solar Probe. Dowiadujemy się z nich, że instrumenty pokładowe sondy wykryły w polu magnetycznym Słońca "nieoczekiwaną serię odbić". Eksperci oceniają je mianem "dziwnych".

Nowe odkrycia NASA

Naukowcy zaobserwowali, że w pewnych okresach pole magnetyczne nagle odwróciło się o 180 stopni, a następnie cofnęło się do pozycji wyjściowej. Zdaniem ekspertów, takie "przełączenia" mogą pomóc rzucić światło na pochodzenie wiatru słonecznego - strumienia plazmy wypływającej ze Słońca, składającej się przede wszystkim z protonów, elektronów i cząstek alfa. Poprzednie misje wykazywały, że wiatr słoneczny przyspiesza, gdy opuszcza koronę, jednak nie było jasne, jak do tego dochodzi.

W jednym z artykułów eksperci NASA dowodzą, że zmiany w polach magnetycznych Słońca mają wpływ na zwiększenie prędkości wiatru słonecznego odpływającego z centralnej gwiazdy US.

Następny artykuł dotyczy tak zwanego "powolnego wiatru słonecznego". Porusza się on z prędkością mniejszą niż 500 kilometrów na sekundę. Naukowcy odkryli, że powstaje on w dziurach w koronie w pobliżu równika. Jak twierdzą eksperci, otwory te są chłodniejsze i mniej gęste niż otaczająca je korona.

- Pierwsze trzy spotkania sondy słonecznej, które do tej pory mieliśmy, były spektakularne. Zobaczyliśmy strukturę magnetyczną korony, dowiedzieliśmy się, że wiatr słoneczny wyłania się z małych otworów koronalnych. Widzimy impulsywną aktywność, duże strumienie i zwroty, które naszym zdaniem są związane z początkiem wiatru słonecznego - mówi prof. Stuart Bale, fizyk z University of California w Berkeley, który przeprowadził analizę z jednego z instrumentów statku.

W ciągu najbliższych pięciu lat sonda nadal będzie dokonywać nowych odkryć, zbliżając się do Słońca. Ostatecznie zbliży się do centralnej gwiazdy w 2024 roku, gdy będzie latać 6,2 miliona kilometrów ponad jej powierzchnią.

Więcej informacji na temat misji Parker Solar Probe na stronie NASA.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)