Trwa ładowanie...

NASA: Sonda Cassini sfotografowała niesamowite zjawisko na Saturnie [Zdjęcia]

Sonda Cassini przez 12 lat badała magnetosferę Saturna, jego pierścienie oraz księżyce. Chociaż jej misja już się zakończyła, NASA teraz pochwaliła się niezwykłymi zdjęciami tajemniczego heksagonu, który widać na powierzchni planety.

Share
NASA: Sonda Cassini sfotografowała niesamowite zjawisko na Saturnie [Zdjęcia]
Źródło: NASA
d1nunos

Sonda Cassini zakończyła swoją misję dramatycznie - ulegając zniszczeniu 15 września 2017 roku. Przedtem jednak udało jej się dostarczyć NASA cennych informacji dotyczących Saturna, jego pierścieni oraz księżyców. Wśród zbieranych przez 12 lat danych znalazły się również zdjęcia niezwykłego zjawiska:

NASA
Źródło: NASA

To, co widać na zdjęciu to gigantyczna polarna burza, która przyjęła kształt sześciokąta Nie jest to zjawisko nowe - naukowcy od lat próbują wyjaśnić, w jaki sposób powstaje niezwykła burza. Naukowcy zaobserwowali, że tajemniczy wir zmienia kolor, co ich zdaniem ma związek z letnim przesileniem, jakie miało miejsce na Saturnie.

d1nunos

Chociaż sonda Cassini zakończyła już swój żywot, to zdołała dostarczyć naukowcom wielu danych oraz setki zdjęć. Wszystkie możecie obejrzeć na stronie misji. Cassini zanim dotarła do Saturna zdołała również minąć Wenus oraz Jowisza.

Jednym z najważniejszych odkryć, jakich udało się dokonać dzięki sondzie było bliższe zbadanie powierzchni Tytana - niezwykłego, lodowego księżyca Saturna. Naukowcy NASA teraz baczniej przyglądają się Tytanowi, ponieważ na księżycu może istnieć życie. W rozwianiu zagadki może pomóc też nowo-opracowana mapa tego niezwykłego księżyca.

Zobacz też: Na Saturnie dzieją się niebywałe rzeczy. Potwierdzają to dane

d1nunos

Podziel się opinią

Share
d1nunos
d1nunos
Więcej tematów