NASA: Christina Koch ustanowiła nowy kobiecy rekord pobytu w kosmosie

NASA: Christina Koch ustanowiła nowy kobiecy rekord pobytu w kosmosie

NASA: Christina Koch ustanowiła nowy kobiecy rekord pobytu w kosmosie
Źródło zdjęć: © East News | Bill Ingalls/Polaris Images/East News
Karolina Modzelewska
07.02.2020 10:37

Astronautka Christina Koch zakończyła najdłuższy lot kosmiczny wykonany przez kobietę. Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) spędziła łącznie 328 dni. Rosyjski statek kosmiczny Sojuz MS-13 przewożący Koch wylądował w Kazachstanie w czwartek rano.

Christina Koch przebywała w kosmosie 328 dni. W czwartek rano statek kosmiczny Sojuz MS-13, którym podróżowała z dwoma innymi astronautami, wylądował nieopodal miasta Dżezkazgan. Oprócz Koch na pokładzie znajdował się Włoch Luca Parmitano i Rosjanin Aleksander Skworcow.

Kosmiczny rekord kobiety

- Jestem przytłoczona i szczęśliwa – powiedziała Koch, krótko po tym, jak wylądowała na Ziemi.

Podczas swojego pobytu w kosmosie wykonała 5248 obroty po orbicie Ziemi i pokonała 223 mln kilometrów, co można porównać do 291 podróży w obie strony z Ziemi na Księżyc.

- Chodzi mi przede wszystkim o honor, który czuje, podążając śladami moich bohaterów – mówiła we wtorek Koch, jeszcze będąc na ISS. Dodała, że chce inspirować kolejne pokolenia odkrywców kosmosu.

Kamień milowy dla podróży w kosmos

Podczas blisko 11-miesięcznego pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Koch uczestniczyła w ważnym wydarzeniu. Wraz ze swoją rodaczką – Jessicą Meir, odbyła pierwszy kobiecy spacer w kosmosie. Astronautki spędziły siedem godzin poza ISS, wymieniając uszkodzony element.

Christina Koch była w kosmosie zaledwie 12 dni krócej niż Scott Kelly, astronauta odpowiedzialny za inny amerykański rekord w przestrzeni kosmicznej, ustanowiony w latach 2015-2016.

Zobacz też:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)