NASA buduje hotel w kosmosie. Ma być "wygodnie i przyjaźnie"

NASA buduje hotel w kosmosie. Ma być "wygodnie i przyjaźnie"
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

29.01.2020 12:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

NASA wybrała firmę do budowy prywatnego hotelu na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, który posłuży nie tylko załodze, ale również przyszłym kosmicznym turystom. Pojawiły się także pierwsze wizualizacje.

Axiom, firma zajmująca się rozbudową Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będzie odpowiedzialna za powiększenie jej o ośrodek badawczo-produkcyjny oraz obserwatorium z dużymi oknami wychodzącymi na Ziemię.

Jednak to nie koniec planów Axiom - firma chce również, by nowe fragmenty stacji był dostępne dla przyszłych kosmicznych turystów i umożliwiały im zakwaterowanie na stacji, na podobnych zasadach, co w hotelu.

NASA ogłosiła w zeszłym roku, że pozwoli turystom kosmicznym wejść na ISS, w ramach szerszego wysiłku mającego zachęcić firmy komercyjne do zaangażowania się w eksplorację kosmosu w USA. Pierwsi goście mieliby przyjechać jeszcze w tym roku.

NASA silnie współpracuje m.in. ze SpaceX, aby komercyjne loty w kosmos stały się powszechniejsze, np. poprzez obniżenie kosztów. Amerykańska Agencja Kosmiczna chce, by program obsługi prywatnych pasażerów ruszył mocniej już w 2024 roku, dlatego kładzie również nacisk na rozwój infrastruktury, która będzie dostępna i wygodna dla turystów.

Axiom z kolei ma nadzieję, że stworzony przez nią obiekt będzie w stanie pełnić rolę samodzielnej stacji kosmicznej, kiedy ISS zostanie wycofany z użycia.

- Dodanie nowych segmentów do ISS może umożliwić większej liczbie osób podróżowanie do stacji, a sam pobyt na niej będzie o wiele wygodniejszy - komentuje Axiom w informacji prasowej. W 2018 roku firma zleciła projektantowi Philippe Starckowi zaprojektowania wnętrz dla modułu hotelowego.

Obraz
© Materiały prasowe

- Ściany są pokryte setkami nano-diod LED o zmieniających się kolorach, by nawiązywać do widoku wszechświata widzianego przez duże okna - czytamy komentarz Axion. Firma kładzie nacisk, by stworzyć miejsce "wygodne i przyjazne" dla przyszłych turystów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (7)
Zobacz także