Trwa ładowanie...

NASA: asteroida 2018VP1 leci w kierunku Ziemi. Naukowcy nie wykluczają zderzenia, ale szanse są niewielkie

NASA poinformowała, że w kierunku naszej planety zmierza asteroida 2018VP1. Obiekt ma zbliżyć się do Ziemi 2 listopada. Zdaniem naukowców, szansa zderzenia wynosi 0,41 procent.
Share
NASA poinformowała, że asteroida 2018VP1 zmierza w kierunku Ziemi
NASA poinformowała, że asteroida 2018VP1 zmierza w kierunku Ziemi
d1wjozl

Asteroida 2018VP1 zmierza w kierunku Ziemi - poinformowała NASA. Do kontaktu z naszą planetą dojdzie najprawdopodobniej 2 listopada, a więc dzień przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Według naukowców, szanse, że obiekt wejdzie w ziemską atmosferę wynoszą 0,41 procent.

Specjaliści uspokajają, że nawet jeśli do tego dojdzie, nie zakończy się to katastrofą. Średnica obiektu wynosi zaledwie dwa metry, więc nie stanowi zagrożenia dla naszej planety. Zdaniem ekspertów, asteroida przy wejściu w atmosferę zapłonie jako jasny bolid, a następnie rozpadnie się na kawałki. Jej fragmenty najprawdopodobniej wylądowałyby w Oceanie Spokojnym.

Obiekt 2018VP1 jak sama nazwa wskazuje, został odkryty dwa lata temu przez obserwatorium w Kalifornii. Tego typu asteroidy regularnie wchodzą w ziemską atmosferę podczas corocznego deszczu perseidów.

d1wjozl

Zobacz też: NASA: Pierwsze takie zdjęcia księżyca Jowisza. Europa na niezwykle szczegółowym zbliżeniu

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu asteroida wielkości samochodu osobowego minęła Ziemię w odległości 2 950 kilometrów. Astronomowie zauważyli obiekt 2020 QG dopiero wtedy, gdy ten oddalał się od naszej planety. Podobnie jak asteroida 2018VP1, nie stanowił on zagrożenia dla ludzkości.

Zobacz także: Rosja buduje "niewidzialnego" drona bojowego

d1wjozl

Podziel się opinią

Share
d1wjozl
d1wjozl
Więcej tematów