Trwa ładowanie...
wiadomości

Rosja buduje "niewidzialnego" drona bojowego

Na targach wojskowych w Moskwie Forum Army-2020 zaprezentowano makietę drona bojowego, rozwijanego przez zakłady Kronstadt. Dron ma w przyszłości współpracować z myśliwcami Su-36 i Su-57.

Share
XQ-58A Valkyrie, którego rosyjski dron jest kopią
XQ-58A Valkyrie, którego rosyjski dron jest kopią
d2idfbn

Podczas największych w Rosji targów technologii wojskowych firma Kronstadt zaprezentowała koncepcję drona bojowego w technologii "stealth". Jak zauważają eksperci, jest to kopia amerykańskiego systemu XQ-58A Valkyrie.

Rosyjski dron nazywa się "Grom", będzie przeznaczony do wykonywania różnorodnych misji i nie będzie wymagał pasa startowego do działania. Na liście jego potencjalnych zdolności znajdują się misje rozpoznawcze, walki elektronicznej, atakowania celów. Grom będzie mógł wykonywać misje zarówno samodzielnie, jak i w roli wsparcia dla pilotów innych samolotów. W przyszłości ma współpracować przede wszystkim z myśliwcami Su-35 i Su-57.

Pierwszy, rosyjski dron latający będzie według ekspertów kopią XQ-58A Valkyrie z małymi zmianami. Ten amerykański dron rozwijany przez firmę Kratos Unmanned Aerial Systems ma łączyć w sobie wielozadaniowe możliwości z niskimi kosztami wykonania i użytkowania. Ma być też odpowiedzią na stale rosnące koszty wykorzystania klasycznych, załogowych samolotów wojskowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2idfbn

Podziel się opinią

Share
d2idfbn
d2idfbn
Więcej tematów