NASA: 3 gigantyczne asteroidy miną Ziemię w ten weekend

NASA: 3 gigantyczne asteroidy miną Ziemię w ten weekend
Źródło zdjęć: © iStock.com

06.07.2019 08:56, aktual.: 07.07.2019 12:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Według obliczeń prowadzonych przez NASA tylko w ten weekend Ziemię miną aż 3 ogromne asteroidy, z których jedna będzie większa niż Wielka Piramida w Gizie. Tym razem nie zagrażają naszej planecie, ale naukowcy przyznają, że w następnych latach może się to zmienić.

W niedzielę dojdzie do bliskiego spotkania Ziemi z trzema asteroidami, które w bliskiej odległości miną naszą planetę. Będzie można je obserwować na niebie, ale na szczęście w najbliższym czasie nie grozi nam kolizja z żadnym z tych ciał niebieskich. NASA jednak ostrzega, że asteroidy z każdym powrotem, zmniejszają swoją odległość względem Ziemi. Jak duże jest zagrożenie?

Asteroidy, które minią Ziemię w weekend

Pierwsza asteroida, która minie Ziemię w ten weekend to 2016 OF mająca 140 m średnicy i minie naszą orbitę w odległości ok. 4 mln km. Będzie to największe ciało niebieskie, które zaobserwujemy poruszające się po nocnym niebie w niedzielę. Zderzenie z nią - tym razem wykluczone - miałoby ogromne, trwałe konsekwencje dla dużego regionu Ziemi.

Sporo mniejsza asteroida 2016 N056, mająca niecałe 50 m średnicy, będzie następną, która minie Ziemię w ten weekend. Najbliżej naszej planety będzie w niedzielę. Ta asteroida regularnie odwiedza okolice naszej planety i za każdym razem znajduje się bliżej. NASA bacznie obserwuje 2016 N056, chociaż według aktualnych danych nie stanowi ona dużego zagrożenia dla życia na Ziemi.

Ostatnią asteroidą, którą będzie można zobaczyć niedzielą na nocnym niebie, będzie 2019 ME3, która jest niemal tak wysoka jak Statua Wolności. Mierząca ponad 85 metrów długości asteroida minie Ziemię w odległości ok. 4 mln km. Mimo niedużych rozmiarów, porusza się bardzo szybko, przez co w przyszłości może stanowić zagrożenie. Jednak na szczęście NASA uważa, że tym razem kolizja nam nie grozi. Co więcej, według naukowców nie zobaczymy 2019 ME3 ponownie przed 2044 rokiem.

Czy Ziemi grozi kolizja z asteroidą?

Zderzenie asteroidy z Ziemią to tylko kwestia czasu, jak podaje NASA. Zbliżającym się ku naszej planecie ciałom niebieskim przygląda się również ESA i wciąż prowadzone są badania, które pozwolą na łatwiejsze i szybsze przewidywanie potencjalnych kolizji oraz wcześniejsze wykrywanie asteroid potencjalnie niebezpiecznych dla Ziemi. ESA wraz z NASA bacznie obserwują ponad niemal 2000 takich ciał niebieskich, ale największym zagrożeniem jest pięć z nich.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)