Nano Leaf - najbardziej energooszczędna żarówka na świecie

Nano Leaf - najbardziej energooszczędna żarówka na świecie

Nano Leaf - najbardziej energooszczędna żarówka na świecie
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
26.07.2013 09:52

Dopiero co przeżyliśmy rewolucję związaną z wymianą klasycznych żarówek na energooszczędne, a już pojawiła się żarówka wykonana w zupełnie innej technologii.

Nano Leaf wygląda inaczej niż żarówki, które znamy, trochę inaczej także działa, choć jej konstrukcja jest na razie trzymana w tajemnicy. Jej twórcy zapewniają, że w przeciwieństwie do zwykłej żarówki energooszczędnej ich wynalazek osiąga pełnię mocy w zaledwie sekundę i nie nagrzewa się - nie ma więc możliwości, aby poparzyć się, dotykając jej. Wydajność Nano Leaf nie zależy także od temperatury otoczenia ani częstego włączania i wyłączania żarówki.

Ta LED-owa żarówka ma moc 1. W, ale przy tym generuje światło mające 1600 lumenów (co daje 133 lm na wat). Są to parametry ponad dwukrotnie lepsze niż w innych żarówkach energooszczędnych. Nano Leaf ma kosztować około 50 dolarów. Jak wyliczyli twórcy urządzenia, po 30 000 godzin świecenia koszt poboru energii przez tę żarówkę będzie dwukrotnie niższy niż podczas używania przeciętnych żarówek energooszczędnych i aż ośmiokrotnie niższy niż podczas świecenia klasycznych żarówek.

Projekt Nano Leaf został zaprezentowany na stronie KickStarter (jest to portal, za pośrednictwem którego przeprowadzane są zbiórki pieniędzy w celu sfinansowania interesujących projektów z całego świata) i odniósł tam duży sukces - twórcom żarówki (mieszkającym w USA) udało się zebrać na rozpoczęcie produkcji ponad dziesięciokrotnie więcej pieniędzy niż początkowo zakładali. Wynalazek cieszył się też wyjątkowym zainteresowaniem internautów. Dzięki temu Nano Leaf trafi do sprzedaży na rynku amerykańskim już w październiku tego roku. Nie wiadomo jeszcze, kiedy żarówka zagości na półkach polskich sklepów.

Anna Paczuska

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)