Największy organizm na świecie. Wydaje zaskakujące dźwięki

Dzięki naukowcom i technologii, głos Pando, jednego z największych i najstarszych żywych organizmów na Ziemi, został uchwycony w wyjątkowy sposób. Jego tajemnicze dźwięki otwierają nowe perspektywy dla nauki.

Obszar Pando w Utah (zaznaczony na zielono)
Obszar Pando w Utah (zaznaczony na zielono)
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | Lance Oditt
oprac. KMO

10.09.2024 16:32

Naukowcy uchwycili niesamowite zjawisko w Utah, gdzie jeden z największych żyjących organizmów, znany jako Pando, wydaje dźwięki, które dotychczas umykały ludzkim zmysłom. Pando, las składający się z ok. 47 000 łodyg topoli osikowej o wspólnym systemie korzeniowym rozciągającym się na ponad 40 hektarach, okazał się być nie tylko gigantem biologicznym, ale i akustycznym.

Największy organizm na świecie

Serwis Science Alert przypomina, że badacze użyli hydrofonu (specjalnego mikrofonu wraz z urządzeniem wspomagającym, który służy do odbierania i nagrywania dźwięków), aby "usłyszeć" wibracje przekazywane przez system korzeniowy, co po raz pierwszy pozwoliło dostrzec unikalne "głosy" tej rośliny. Ten przełom, dokonany w 2023 roku, może dawać nowe możliwości zrozumienia funkcjonowania roślin na głębszym poziomie.

Artysta, Jeff Rice, zaangażowany przez grupę Friends of Pando, był zdumiony tym, co udało mu się nagrać za pomocą hydrofonu. Podczas burzy, urządzenie zarejestrowało niskie, pełne rezonansu dudnienie, interpretowane jako efekt wibracji milionów liści. Obserwacje te zostały zaprezentowane na posiedzeniu Acoustical Society of America, pokazując, jak dźwięk może podróżować przez korzenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przyszłość Pando pod znakiem zapytania

Inicjatywa ta nie tylko rzuca światło na niezwykłą komunikację w obrębie Pando, ale ma również praktyczne zastosowania w naukach o środowisku. Oditt z Friends of Pando wierzy, że analiza dźwięków może pomóc w mapowaniu skomplikowanych systemów korzeniowych Pando, a także w monitorowaniu zdrowia i dynamiki ekosystemów.

Co więcej, badania te mogą przyczynić się do ochrony Pando, które obecnie podupada pod wpływem ludzkiej działalności i zmian w ekosystemie. Zagrażają mu także intensywne zmiany klimatu. Niektóre badania sugerują, że Pando, a dokładniej mówiąc tworzące go drzewa mają problem z odpowiednim nawodnieniem i rozwijaniem liści.

Prezentacja dźwięków Pando to nie tylko krok naprzód w badaniach nad największymi żywymi organizmami na Ziemi, ale również przypomnienie o potrzebie ochrony tych niesamowitych istnień. Jak podkreśla ScienceAlert, prace te otwierają nowe horyzonty w zrozumieniu życia roślin i ich tajemniczych "rozmów", które mogą mieć ogromne znaczenie dla przyszłości badań środowiskowych i ochrony przyrody.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)