Największy organizm na świecie. Wydaje zatrważający dźwięk

Obszar Pando w Utah (zaznaczony na zielono)
Obszar Pando w Utah (zaznaczony na zielono)
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | Lance Oditt
Norbert Garbarek

29.04.2024 18:40, aktual.: 30.04.2024 11:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W świecie roślin i zwierząt nauka zna wiele olbrzymich organizmów. Żaden z nich nie jest jednak tak gigantyczny jak Pando, czyli obszar w amerykańskim stanie Utah, który w zasadzie jest olbrzymim lasem zbudowanym z tysięcy drzew o wspólnym kodzie genetycznym i systemie korzeniowym.

Pando to obszar zajmujący ok. 43 hektarów, czyli powierzchnię porównywalną do 60 boisk piłkarskich. Mieści się na nim ponad 47 tys. drzew, których łączna waga wynosi ok. 6 tys. ton. Wydawać się może, że w porównaniu z wszelkimi innymi lasami, nie jest to ewenement na skalę światową.

Bynajmniej. Rosnące od ponad 16 tys. lat drzewa w tym amerykańskim stanie są w istocie jednym, bardzo rozbudowanym organizmem. Wynika to z faktu, iż wszystkie drzewa na obszarze Pando są identyczne pod względem genetyki. Co więcej, łączy je również wspólny system korzeniowy.

Oznacza to, że na powierzchni kilkudziesięciu hektarów rośnie właściwie jeden organizm – rekordowy, bo największy na świecie pod względem rozmiarów, ale też najprawdopodobniej najcięższy. Wiek szacowany na przynajmniej 16 tys. lat sprawia z kolei, że gigantyczne topole osikowe w Utah (Pando) są najprawdopodobniej najstarszymi żyjącymi dziś organizmami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wyjątkowy organizm w USA

Obszar Pando z tysiącami topoli osikowych jest od dawna obiektem zainteresowań naukowców związanych z biologią i ochroną środowiska. W ostatnim czasie udało im się ustalić, że wspomniane drzewa wydają przerażające dźwięki. Ich nagranie można odtworzyć na stronie Ecosystem Sound. Znalazł się tam ponad 6-minutowy materiał, który powstał dzięki umieszczeniu w pobliżu korzeni drzew hydrofonów. Urządzenia rejestrowały wibracje dobiegające spod drzew, których źródłem jest system korzeniowy. Na nagraniu słychać też miliony liści topoli osikowych poruszających się na wietrze. W efekcie powstał materiał z zatrważającym, narastającym dźwiękiem wydawanym przez drzewa.

Topola osikowa na obszarze Pando
Topola osikowa na obszarze Pando© Wikimedia Commons | Lance Oditt

Naukowcy zamierzają w przyszłości lepiej poznać rozwinięty na powierzchni ponad 40 hektarów las, który w istocie jest jednym organizmem. Na tę chwilę zwracają jednak uwagę, że jego istnienie – mimo obecności na Ziemi od kilkunastu tysięcy lat – jest zagrożone. Wynika to ze zmian klimatycznych, w tym m.in. susz, ale też zniknięcia z obszaru Pando drapieżników (w przeszłości żyły tam tygrysy szablozębne), które wcześniej pozwalały zachować równowagę pomiędzy roślinożercami i drzewami. Dziś – bez takich gatunków – życie tego rekordzisty w USA jest zagrożone.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

wiadomościnaukaciekawostki
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (35)
Zobacz także