Największa turbina wiatrowa na świecie uszkodzona. Pękły łopaty

Największa na świecie turbina wiatrowa MySE18.X-20MW została uszkodzona podczas testów. Uruchomiła ją niedawno w Chinach firma Mingyang Smart Energy. Jak podano w oświadczeniu, turbina została narażona na nadzwyczajne warunki atmosferyczne, a z testu wyciągnięto wnioski.

Turbina MySE18.X-20MW uległa uszkodzeniu
Turbina MySE18.X-20MW uległa uszkodzeniu
Źródło zdjęć: © Mingyang Smart Energy, WP Tech, X
Oskar Ziomek

O szczegółach sprawy informuje serwis Recharge. Turbina MySE18.X-20MW to największy obiekt na świecie tego typu, który był testowany od kilku miesięcy, a jego moc maksymalna wynosi 20 MW. Podczas testów z uwagi na nieprzewidziane, gwałtowne warunki pogodowe, turbina została narażona na obciążenia, które spowodowały jej uszkodzenie. Po sieci krążą zdjęcia, na których widać połamane łopaty wirnika.

Ogromna turbina uszkodzona

Firma Mingyang podkreśla, że incydent podczas testów to cenne doświadczenie z perspektywy dalszego ulepszania modelu przed jego udostępnieniem na rynku. Na szczęście uszkodzenie turbiny spowodowało wyłącznie straty materialne. Prezes firmy zaledwie miesiąc temu publikował nagranie w serwisie LinkedIn, na którym pokazywano turbinę MySE18.X-20MW uruchomioną na pełną moc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Miała wytrzymać tajfuny

Mingyang podał w oświadczeniu, że analiza wypadku doprowadza do wniosków, iż turbina została narażona na "ekstremalne, nieprawidłowe warunki" podczas testów. W efekcie łopaty doznały nieprzewidzianych przeciążeń i w efekcie złamały się. Więcej szczegółów nie podano. Na tę chwilę można więc tylko spekulować czy turbina została źle zaprojektowana od początku, czy też zawiódł któryś z systemów, w wyniku czego - na przykład - dopuszczono do rozpędzenia wirnika ponad normę i nie zadziałały systemy bezpieczeństwa.

Turbina została zainstalowana 28 sierpnia. Producent deklarował wcześniej, że MySE18.X-20MW będzie w stanie przetrwać trudne warunki pogodowe, a specjalna technologia zapewni jej odporność na tajfuny wiejące z prędkością 56,1-61,2 m/s.

Oskar Ziomek, dziennikarz WP Tech

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)