Najszybsze polskie superkomputery na liście TOP 500
Na ogłoszonej wczoraj prestiżowej liście TOP500, prezentującej najsilniejsze systemy komputerowe na świecie, znalazło się kilka superkomputerów z Polski. Co ciekawe, pięć zostało wyprodukowanych przez HP. Najsilniejszy z polskich superkomputerów, klaster „Zeus”, znajdujący się w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH w Krakowie, z wynikiem 88 TFLOPS znalazł się na miejscu 84.
Klaster Zeus - najpotężniejszy system w Polsce
Uznany za najmocniejszy system w Polsce klaster ”Zeus”, znajduje się w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. Oferując wydajność 8. TFLOPS uplasował się na 84 pozycji na liście TOP500. Stanowi on część ogólnopolskiego rozproszonego systemu obliczeniowego PL Grid, służącego naukowcom z różnych dziedzin takich, jak np. fizyka wysokich energii, biochemia, astronomia czy mechanika, do prowadzenia obliczeń naukowych. Pracujący pod kontrolą systemu Linuks, klaster wykorzystuje procesory Intel EM64T Xeon L56xx (Westmere-EP) 2260 MHz.
„Moc obliczeniowa posiadanego przez Cyfronet klastra Zeus, a tym samym jego wysoka pozycja w międzynarodowym rankingu superkomputerów TOP50. jest wynikiem konsekwentnych inwestycji w polską infrastrukturę informatyczną dla nauki, mających na celu zapewnienie środowisku naukowemu nowoczesnych narzędzi badawczych na światowym poziomie. Jestem przekonany, że w najbliższej perspektywie przyczynią się one do wielu odkryć i wynalazków dokonanych w naszym kraju” - powiedział prof. Kazimierz Wiatr, dyrektor ACK Cyfronet AGH.
Wśród polskich systemów na liście TOP50. znalazł się również pracujący w Poznańskim Centrum Superkomputerowo – Sieciowym klaster „Reef” (miejsce 312, producent HP), a także nowy w tym rankingu klaster „Supernova” (miejsce 372, producent HP) z Wrocławskiego Centrum Sieciowo – Supekomputerowego. Poza klastrami obliczeniowym przeznaczonymi do badań naukowych, na aktualnej liście TOP500, znalazły się również liczące po ponad 1000 serwerów farmy portali internetowych: nk.pl (185 miejsce, HP) oraz QXL Poland – Allegro (miejsce 249, HP). Wciąż wysoką pozycję utrzymuje superkomputer Galera z Politechniki Gdańskiej, który zajął miejsce 297 (producent ACTION).
*Wysoka pozycja polskich superkomputerów *
W ostatnich rankingach TOP50. prezentowanych było zawsze kilka superkomputerów z Polski, które uzyskiwały bardzo dobry wynik, w porównaniu do systemów innych krajów, odgrywających na świecie wiodącą rolę w rozwijaniu nowych technologii. Pod względem liczby superkomputerów posiadanych przez dane państwo, Polska jest 9. krajem na świecie i 5. w Europie (nasz kraj plasuje się za Niemcami, Francją, Wielką Brytanią i Rosją). Dobry wynik Polski to rezultat systematycznej rozbudowy klastrów obliczeniowych, współfinansowanych, m.in. przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz władze samorządowe przy wykorzystaniu funduszy unijnych. Duże znaczenie miał także dokonujący się w ostatnich latach, szybki rozwój portali internetowych mogących konkurować ze światowymi potęgami, nie tylko na rynku lokalnym.
Spośród sześciu polskich superkomputerów notowanych na aktualnej liście TOP500, aż pięć zostało wyprodukowanych przez HP. Wszystkie wykorzystują rozwiązanie HP BladeSystem.BL2x220c. Charakteryzują się one tym, że zajmują mało miejsca i oferują bardzo dużą moc obliczeniową przy niskim poborze prądu i wydzielają niedużo ciepła.