Najstarsze wydarzenie utrwalone na zdjęciu

Najstarsze wydarzenie utrwalone na zdjęciu

Najstarsze wydarzenie utrwalone na zdjęciu
Źródło zdjęć: © materiały prasowe
06.06.2014 17:27, aktualizacja: 06.06.2014 18:23

Wydarzenie utrwalone na tym zdjęciu miało miejsce ok. 12,1 miliarda lat temu, niedługo po Wielkim Wybuchu.

Wydarzenie utrwalone na tym zdjęciu miało miejsce ok. 12,1 miliarda lat temu, niedługo po Wielkim Wybuchu. To jeden z tych momentów, które przypominają nam, że Ziemia nie jest pępkiem naszej galaktyki, a tym bardziej całego wszechświata. Bo wszechświat jest duży. Bardzo, bardzo duży.

Tak duży, że światło powstałe podczas kosmicznej eksplozji, zarejestrowanej przez teleskop Southern Methodist Uniwersity w Dallas 19 kwietnia 2014 roku, leciało do niego przez 12,1 miliarda lat. Jeśli chcielibyśmy przedstawić pokonaną przez nie odległość w kilometrach, to rok świetlny odpowiada w przybliżeniu 9,5 biliona kilometrom. Cóż, wystarczy zatem pomnożyć tę odległość przez 12,1 miliarda i... spróbować to sobie wyobrazić.

Zdjęcie zarejestrowane zostało jako tzw. rozbłysk gamma i pokazuje - co widać w miejscu otoczonym żółtym i niebieskim okręgiem - światło powstałe w wyniku eksplozji, która wydarzyła się niedługo (jeśli za "niedługo" uznamy ok. 1,7 miliarda lat) po samym Wielkim Wybuchu. Całkiem potężnej eksplozji, bo - jak obliczają naukowcy - w ciągu 10 sekund wyzwoliła ona tyle samo energii, ile nasze słońce wydzieliłoby w ciągu 10 miliardów lat.

Na marginesie warto dodać, że najstarszym obiektem zaobserwowanym z Ziemii jest galaktyka UDFj-39546284, oddalona od nas o ok. 13,3 miliarda lat świetlnych. W jej przypadku trudno mówić jednak o "wydarzeniu".

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Polacy chcą zrewolucjonizować wymianę dużych plików

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)