Najstarsza ryba żyjąca w akwarium. Naukowcy ujawnili imponujący wiek Matuzalem
Matuzalem, najstarsza na świecie ryba akwariowa, która żyje w akwarium Steinhart w San Francisco w Kalifornii, może być starsza, niż początkowo sądzono. Nowe badania, w których badacze porównali materiał genetyczny Matuzalem z materiałem genetycznym innych przedstawicieli rogoząbów australijskich sugerują, że mogła ona osiągnąć ponad 100 lat.
22.09.2023 20:04
Imię Matuzalem wywodzi się z Biblii. Nosił je syn Henocha, będący najstarszym człowiekiem wymieniony w Starym Testamencie. Zgodnie z zapisami w Księdze Rodzaju miał żyć 969 lat. Takie same imię nosi przedstawicielka ryb z gatunku rogoząb australijski, czyli najbardziej pierwotnego gatunku ryby dwudysznej i jednocześnie jedynych, współczesnych przedstawicieli rodziny rogozębowatych.
Matuzalem - ryba może być starsza niż początkowo sądzono
Samica zawdzięcza je swojemu imponującemu wiekowi. Jest obecnie uznawana za najstarszą na świecie rybę żyjącą w niewoli. Naukowcy początkowo sądzili, że ma ok. 84 lat, ale najnowsze badania sugerują, że może być kilkadziesiąt lat starsza, o czym donosi serwis Live Science. Ryba żyje w akwarium Steinhart w San Francisco w Kalifornii, gdzie przybyła razem z ponad 200 innymi rybami z Fidżi i Australii w 1938 r.
W 2017 r. ryba została nieoficjalnie uznana za najstarszą żyjącą rybę akwariową świata, przejmując ten tytuł od ryby nazwanej "Dziadek" (był to przedstawiciel tego samego gatunku), która zakończyła swoje życie w wieku ok. 95 lat. Już wtedy Matuzalem mogła pochwalić się imponującym wiekiem. Najnowsze badania, w których eksperci wykorzystali nieinwazyjną metodę badania DNA (analizę stopnia metylacji w materiale genetycznym ryb) , sugerują jednak, że może być znacznie starsza, niż początkowo sądzono.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z badań, których wyniki zostaną opublikowane jeszcze w tym roku, wynika, że Matuzalem żyje ok. 92 lata, ale jej wiek może wynosi nawet 101 lat, a nie 84 lata, jak poprzednio sądzono. Takie wnioski badacze wysnuli po analizie materiału genetycznego 33 ryby z gatunku rogoząb australijski, które żyją w różnych instytucjach w Stanach Zjednoczonych oraz Australii.
Matuzalem pomimo swojego wieku wciąż cieszy się dobrym zdrowiem i sprawnością. Kalifornijska Akademia Nauk zwraca uwagę, że ryba słynie z "czarującej osobowości i zamiłowania do głaskania po brzuchu", a także świeżych fig. Ustalenie jej wieku jest nie tylko ciekawą informacją o gatunku. W przyszłości może pomóc w dokładnym ustaleniu wieku ryb z gatunku rogoząb australijski żyjących na wolności i stanowić podstawę działań ochronnych, zwłaszcza że jest on wymieniony jako zagrożony w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN).
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski