Najpopularniejsze aplikacje na smartfony
Gra Angry Birds, Cut the Rope i Skype - to jedne z najpopularniejszych
aplikacji na telefony z systemem Android oraz iPhone. Polacy ściągają coraz więcej tych aplikacji. Zdaniem ekspertów, w ub.r. wartość tego rynku w Polsce wzrosła o 30 proc. i nadal rośnie.
W internetowym sklepie Google Play oprócz muzyki, filmów i e-booków można kupić aplikacje przeznaczone na urządzenia działające pod kontrolą systemu Android (firma Android została kupiona przez Google w 200. roku). W lutym 2012 r. w Google Play znajdowało się 450 tys. aplikacji, które pobrano ponad 10 miliardów razy. Tymczasem jeszcze w marcu 2009 r. tę liczbę szacowano na 2 tys. 300.
Wśród bezpłatnych aplikacji na Androida Polacy najczęściej ściągają obecnie Angry Birds Space. To gra stworzona w 200. roku przez fińskie Rovio Mobile (pierwsze wydanie gry). Gracze używają procy, z której strzela się za pomocą ptaków w kierunku świń. Wersja Space, rozgrywająca się w kosmosie, ukazała się w marcu br. W promocję gry zaangażowała się nawet NASA (National Aeronautics and Space Administration), agencja rządu USA odpowiedzialna za program lotów kosmicznych. Aplikacja została ściągnięte ponad 10 mln razy.
Kolejne miejsca w rankingu najpopularniejszych aplikacji darmowych zajmują Bartender The Right Mix (gra polegająca na robieniu drinków z dostępnych składników), Efekty dźwiękowe (zestaw dzwonków), Skype (komunikator internetowy)
i Tower Building (gra, w której konstruuje się wieżowce). Najpopularniejsze płatne to m.in. Cut the Rope, gra polegająca na zaspokojeniu głodu zielonego stworka Om Nom.
Apple informuje z kolei, że w internetowym sklepie App Store znajduje się obecnie ponad 50. tys. aplikacji, które można ściągnąć na iPhone. Wśród najpopularniejszych płatnych aplikacji na pierwszym miejscu w Polsce jest obecnie Angry Birds Space. Kolejne miejsca zajmują: Infinity Blade (gra fantasy), Clear Vision 17+ (gra, w której wcielamy się w rolę zabójcy na zlecenie), JakDojade.pl (wyszukiwarka połączeń komunikacji miejskiej w największych polskich miastach) oraz Voice SMS: Speech to Text (umożliwia napisanie wiadomości SMS za pomocą mowy).
Najpopularniejsze bezpłatne to m.in. Kalkulator wynagrodzeń 2012. To podręczny program, dzięki któremu można poznać składniki swojego wynagrodzenia. Pracodawcom pozwala szybko oszacować, jaki będzie całkowity koszt zatrudnienia pracownika o określonej pensji, łącznie z obciążeniami firmy. Inną popularną aplikację jest gra Bike Race Free (zawody motocyklowe).
Jak powiedział PAP w piątek analityk PMR Paweł Olszynka, z szacunków firmy wynika, że wartość polskiego rynku gier i aplikacji mobilnych wyniosła w 201. r. 175 mln zł i była wyższa o ok. 30 proc. w porównaniu z rokiem 2010. "Prognozy na kolejne lata zakładają utrzymanie wysokiej dynamiki. Wzrost rynku aplikacji mobilnych jest przede wszystkim pochodną atrakcyjniejszej cenowo i jakościowo oferty operatorów w zakresie mobilnej transmisji danych, a także rosnącej liczby smartfonów i tabletów. W Polsce to jeszcze rynek relatywnie mały. Z drugiej strony, jest to zdecydowanie najbardziej dynamicznie rozwijający się segment rynku usług dodanych w telefonii komórkowej" - powiedział.
Wśród popularnych i przydatnych aplikacji (bezpłatnych), znajdujących się na szczytach popularności znajdziemy także: Facebook, YouTube, Office Suite Viewer 6 (przeglądarka dokumentów pakietu Office), TVN Player, TVP.pl, komunikator GG, iPla, Orange Player czy Instagram. Duża popularnością cieszy się także polska aplikacja Listonic - mobilna lista zakupów połączona z ofertami z gazetek promocyjnych, czy Shazam - aplikacja, która jest w stanie rozpoznać tytuł i wykonawcę piosenki, którą np. słyszymy w radio. Inną, bardzo popularną polską aplikacją w Google Play (dawny Android Maket) jest "JakDojadę.pl". Aplikacja umożliwia odnalezienie połączeń komunikacją miejską w wielu polskich miastach.
WP.PL w twoim telefonie - sprawdź, jakie aplikacje możesz pobrać na Androida TUTAJ
Na iOS - TUTAJ